Ascodex Ls Junior 60 ml, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Ascodex Ls Junior 60 ml (Ambroxol (15mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (0.5mg/5ml)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Ascodex Ls Junior 60 ml.
You are viewing
Ascodex Ls Junior 60 ml
60 ml
₹92
₹1.54 per ml
- Nakuf Ls 100ML Syp
100 ml · Rx
Save 32%₹105
₹1.05 per ml
- Amrox Ls Junior 60ML Syp
60 ml · Rx
Save 23%₹71
₹1.19 per ml
- Ventryl Ls Syrup
MICRO LABS · syrup - 15mg + 0.5mg + 50mg - 60 ml · Rx
Save 20%₹74
₹1.23 per ml
- Xpect-Ls Junior Syp
ALKEM LAB · syrup - 15mg + 0.5mg + 50mg - 60 ml · Rx
Save 18%₹75
₹1.25 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Ascodex Ls Junior 60 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Ascodex Ls Junior 60 ml contains Ambroxol (15mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (0.5mg/5ml). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesAscodex Ls Junior 60 ml: At a Glance
- Composition
- Ambroxol (15mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (0.5mg/5ml)
- Price
- ₹92
- Prescription
- Required (Rx)
Ascodex Ls Junior 60 ml: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.