Skinotreat 10 g Powder, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Skinotreat 10 g Powder (Povidone Iodine (5% w/w)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Skinotreat 10 g Powder.
You are viewing
Skinotreat 10 g Powder
10 g
₹91
₹9.12 per g
- Unidine 5% Oint 20GM
20 g · Rx
Save 81%₹35
₹1.77 per g
- Betadine Oint 250GM
WIN-MEDICARE PVT LTD` · ointment - 250 gm - 250 g
Save 69%₹717
₹2.87 per g
- Cipladine Oint 25GM
CIPLA LIMITED · ointment - 25 gm - 25 g
Save 62%₹86
₹3.44 per g
- Cipladine Oint 30GM
CIPLA LIMITED · ointment - 30 gm - 30 g
Save 62%₹103
₹3.44 per g
- Betadine Oint 125GM
WIN-MEDICARE PVT LTD` · ointment - 125 gm - 125 g
Save 61%₹450
₹3.60 per g
- Betadine Cream 5%
WIN-MEDICARE PVT LTD` · cream - 5%w/w - 10 g
Save 59%₹38
₹3.75 per g
- Betadine Oint 5%
WIN-MEDICARE PVT LTD` · ointment - 5%w/w - 25 g
Save 58%₹95
₹3.79 per g
- Betadine Oint 20GM
WIN-MEDICARE PVT LTD` · ointment - 20 gm - 20 g
Save 31%₹126
₹6.28 per g
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Skinotreat 10 g Powder. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Skinotreat 10 g Powder contains Povidone Iodine (5% w/w). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesSkinotreat 10 g Powder: At a Glance
- Composition
- Povidone Iodine (5% w/w)
- Price
- ₹91
- Prescription
- Required (Rx)
Skinotreat 10 g Powder: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.