Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredPhenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlo

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup, Substitutes & Alternatives

Find medicines with the same composition as Deriphyllin Coughgo Dx Syrup (Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)). Compare alternatives at different price points.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹13MRP ₹14In stock

Delivery across India. Free above ₹999; ₹49 from ₹499, ₹99 below. Chennai express delivery is chargeable.

This medicine needs a prescription.

You can pay now and add the prescription afterwards. We pack your order only after a pharmacist verifies it.

Upload prescriptionNo prescription? A doctor will call you (free)

A doctor decides whether a prescription can be issued. If it is not issued, the prescription items in your order are cancelled and refunded. You choose this at checkout.

Not sure whether to switch? Speak to a registered doctor.

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Deriphyllin Coughgo Dx Syrup.

You are viewing

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 10 ml

₹13

₹1.34 per ml

  • Dotcough Dx Sf Syrup

    PRISTINE PEARL PHARMA · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹105

    ₹1.05 per ml

    Save 21%
  • Cofheal D Syp

    HEAL (INDIA) PHARMACEUTICALS · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹125

    ₹1.25 per ml

  • Macbery Dc Syrup

    Macleods Pharmaceuticals Pvt Ltd · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹129

    ₹1.29 per ml

Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Deriphyllin Coughgo Dx Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Known Substitutes

The following medicines may be used as alternatives to Deriphyllin Coughgo Dx Syrup (same or similar composition):

  • Ascoril D Plus Sugar Free Syrup
  • Ascoril D Junior Cough Syrup
  • Chericof Syrup Cherry
  • Ambrolite D Syrup
  • Alex Syrup
  • Alex Sugar Free Syrup
  • Alkof Junior Syrup
  • Ascodex D Sugar Free Syrup

Important: Never switch medicines without consulting your doctor or pharmacist. Even medicines with the same composition may have different inactive ingredients that affect how they work for you.

Understanding the Composition

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup contains Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.

Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup: At a Glance

Composition
Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)
Price
₹13
Prescription
Required (Rx)
Manufacturer
GERMAN REMEDIES
Known substitutes
8

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup: Substitute FAQs

Are substitutes as effective as the original medicine?
Substitutes with the same active ingredient (salt) work in a similar way. However, inactive ingredients may differ. Always consult your doctor before switching.
Why are some substitutes cheaper?
Generic medicines are usually cheaper because manufacturers don't have the same development costs as the original brand. They contain the same active ingredient in the same strength.
Can I switch to a substitute on my own?
No. Always consult your doctor or pharmacist before switching medicines, even if the substitute has the same composition.
What is the difference between generic and branded medicines?
Generic medicines contain the same active ingredients as branded ones but are sold under different names, often at lower prices. Both are regulated for safety and efficacy.

More from PingMeDoc

Safety disclaimer

Never switch medicines without consulting your doctor. This page is for educational purposes only. Individual response to medicines may vary.