Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredGerman RemediesCough and cold preparation and Anti-allergic

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is used for this medicine is used in the treatment of cough, chest congestion, common cold symptoms, allergic rhinitis, hives and skin allergy, itching and allergic asthma.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹13MRP ₹145% off₹1.34 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)
Available variants: syrup 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL 10ML
Best price: ₹13 (₹1.34 per ml)
MRP: ₹14
Prescription: Required
Manufacturer: GERMAN REMEDIES

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Deriphyllin Coughgo Dx Syrup.

You are viewing

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 10 ml

₹13

₹1.34 per ml

  • Dotcough Dx Sf Syrup

    PRISTINE PEARL PHARMA · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹105

    ₹1.05 per ml

    Save 21%
  • Cofheal D Syp

    HEAL (INDIA) PHARMACEUTICALS · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹125

    ₹1.25 per ml

  • Macbery Dc Syrup

    Macleods Pharmaceuticals Pvt Ltd · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹129

    ₹1.29 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Deriphyllin Coughgo Dx Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup contains Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml). It belongs to the Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist class of medicines.

Uses of Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

  • This medicine is used in the treatment of cough
  • chest congestion
  • common cold symptoms
  • allergic rhinitis
  • hives and skin allergy
  • itching and allergic asthma.

Key benefits

  • Eases a chesty cough
  • Helps clear congestion
  • Fast relief of sneezing
  • running nose and itching
  • Non-sedating options are available
  • Usually taken once a day

How Deriphyllin Coughgo Dx Syrup works

This medicine combines 3 active ingredients: Phenylephrine, Dextromethorphan and Chlorpheniramine. Phenylephrine loosens and thins the mucus in your airways so a cough clears it more easily, and eases the tightness that comes with congestion. Dextromethorphan loosens and thins the mucus in your airways so a cough clears it more easily, and eases the tightness that comes with congestion. Chlorpheniramine blocks the chemical messengers your body releases during an allergic reaction, which relieves sneezing, a running nose, watering eyes and itching.

How to take Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Shake the bottle well before each dose and measure it with the cup, spoon or dropper supplied — a kitchen spoon is not an accurate measure. Take it with or after food. Follow the dose and the duration written on your prescription.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take it as soon as you remember. If your next dose is almost due, skip the one you missed — never take two doses together to catch up.

If you take too much

An overdose of this medicine can cause vomiting, severe drowsiness, a racing heart and, with codeine, dangerously slow breathing. It can cause severe drowsiness, a fast heartbeat, confusion and, in children, agitation and fits. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Most side effects of Deriphyllin Coughgo Dx are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Nausea
  • Vomiting
  • Stomach upset
  • Drowsiness
  • Tremor
  • Fast heartbeat
  • Dry mouth
  • Headache
  • Tiredness

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

PregnancyConsult your doctor before using this in pregnancy.
BreastfeedingConsult your doctor before using this while breastfeeding.
AlcoholDo not drink alcohol while taking this medicine.
DrivingMay cause drowsiness or affect your concentration. Do not drive until you know how it affects you.
KidneyUse with caution if you have kidney disease — your doctor may adjust the dose or monitor your kidney function.
LiverUse with caution if you have liver disease — your doctor may adjust the dose or monitor your liver function.
Habit formingNo

Warnings and precautions

See a doctor if a cough lasts more than a week, or comes with fever, breathlessness, chest pain or blood in the sputum. Do not give cough and cold preparations to young children except on a doctor's advice. Do not combine two cough preparations — they frequently contain the same ingredients, and the doses add up. Preparations containing codeine can cause dependence and must be used only for the period your doctor specifies. Older antihistamines cause marked drowsiness — do not drive or operate machinery until you know how this affects you. Tell your doctor promptly about any change in mood, sleep, agitation or unusual thoughts while taking montelukast; this is uncommon but recognised. This relieves the symptoms of an allergy; it does not treat the cause, and it is not a treatment for an acute asthma attack. Seek emergency care for swelling of the lips, tongue or throat, or difficulty breathing.

Do not take Deriphyllin Coughgo Dx if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. Codeine-containing preparations are not for children, or for anyone with breathing difficulty. The sedating antihistamines are not suitable for very young children, or for people with glaucoma or an enlarged prostate, without medical advice.

Interactions with other medicines

Sedating ingredients add to the effect of alcohol and sleeping tablets. Decongestants such as phenylephrine and pseudoephedrine can raise blood pressure — tell your doctor if you are hypertensive. Alcohol, sleeping tablets and other sedating medicines add to the drowsiness. Tell your doctor about all cold and cough preparations — many already contain an antihistamine.

How to store Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Store below 30°C, away from direct sunlight. Do not freeze. Once opened, use it within the period printed on the pack. Keep out of the reach of children.

Expert advice for Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Drink plenty of water — it thins mucus better than any syrup. Steam inhalation helps congestion and costs nothing. Measure the dose with the cup supplied. Taking it at bedtime reduces the impact of any drowsiness. Identify and avoid your triggers where you can — dust, pollen, cold air.

Manufacturer and class

Manufacturer:
GERMAN REMEDIES
Therapeutic class:
Cough and cold preparation and Anti-allergic
Drug class:
Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist

Substitutes for Deriphyllin Coughgo Dx Syrup

Medicines with the same active ingredient (Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Deriphyllin Coughgo Dx Syrup
Dotcough Dx Sf SyrupPRISTINE PEARL PHARMAsyrup · 100ML₹105689% more
Ascoril D JuniorGLENMARK PHARMACEUTICALS60ML₹110721% more
Cofheal D SyrupHEAL (INDIA) PHARMACEUTICALSsyrup · 100ML₹125839% more
Macbery Dc SyrupMacleods Pharmaceuticals Pvt Ltdsyrup · 100ML₹129866% more
See all substitutes and alternatives

More from German Remedies

View categories
Aerohale Spacer Inha Dev
5% off

Aerohale Spacer Inha Dev

German Remedies - 1 S

₹468₹493

Save ₹25

Arzep Nasal Spray
5% offRx

Arzep Nasal Spray

German Remedies - Spray - 0.1%W/V - 10 ml

₹560₹589

Save ₹29

Prescription required

5% offRx

Cerviprime Gel 3GM

German Remedies - Gel - 3 gm - 1 Unit

₹260₹273

Save ₹13

Prescription required

5% offRx

Complamina Retard 500MG Tab

German Remedies - Tablet - 500 mg - 10 S

₹193₹203

Save ₹10

Prescription required

5% offRx

Complamina Tab

German Remedies - Tablet - 400mg - 10 X10 S

₹545₹574

Save ₹29

Prescription required

Depotex 4MG Tab 10S
6% off

Depotex 4MG Tab 10S

German Remedies - Tablet - 4 mg - 10 S

₹68₹72

Save ₹4

5% offRx

Derinide Aq Nasal Spray

German Remedies - Spray - 64mcg - 1 S

₹560₹590

Save ₹30

Prescription required

10% offRx

Deriphyllin Amp

German Remedies - 70 X2 ml

₹707₹785

Save ₹78

Prescription required

More in Cough & Expectorants

View categories
Abevia-N Tab
5% offRx

Abevia-N Tab

Mankind (Pharma) - Tablet - 100mg + 600mg - 15 S

₹271₹285

Save ₹14

Prescription required

Ablife 200 Tab
5% offRx

Ablife 200 Tab

Dell - Tablet - 200mg - 10 S

₹132₹139

Save ₹7

Prescription required

Rx

Alcon Syrup

Heal (India) Pharmaceuticals - Syrup - 5mg/5mL + 2mg/5mL - 60 ml

₹94₹98

Save ₹4

Prescription required

Alex Cold Syp
5% offRx

Alex Cold Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 325mg + 10mg + 30mg + 2mg - 60 ml

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

Asthakind Pro Oral Susp
10% offRx

Asthakind Pro Oral Susp

Mankind (Pharma) - Oral - 50mg/5mL + 1.25mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml

₹145₹161

Save ₹16

Prescription required

Bronchoril 100MG Cap
5% offRx

Bronchoril 100MG Cap

Bioceutics - Capsule - 100 mg - 10 S

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

Deriphyllin Retard 300 Tablet
9% offRx

Deriphyllin Retard 300 Tablet

German Remedies - Tablet - 30 Tablet

₹58₹64

Save ₹6

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Sumo Spray 50GM
5% off

Sumo Spray 50GM

Alkem Lab - Spray - 50 gm - 50 G

₹102₹107

Save ₹5

5% offRx

Zilenta Tab

Indoco Remedies Ltd - Tablet - 20mg - 10 S

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Cofsils Cough Syp
5% off

Cofsils Cough Syp

Cipla Limited - Syrup - 100 ml

₹83₹87

Save ₹4

Sumo Gel 30GM
5% offRx

Sumo Gel 30GM

Alkem Lab - Gel - 30 gm - 30 G

₹59₹62

Save ₹3

Prescription required

Glinil M Tab
Rx

Glinil M Tab

Common Products - Tablet - 500mg + 5mg - 10 S

₹31₹32

Save ₹1

Prescription required

Pregabanyl-75 Cap
Rx

Pregabanyl-75 Cap

Common Products - Capsule - 10 S

₹85₹89

Save ₹4

Prescription required

Available in store

In-store
Udiwok 150
5% offRx

Udiwok 150

Dr Reddys Laboratories Ltd - 10 S

₹165₹174

Save ₹9

Prescription required

Ibuflamar -P

Indoco Remedies Ltd - 15 S

₹22₹23

Save ₹1

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup FAQs

What is Deriphyllin Coughgo Dx Syrup used for?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is commonly used for This medicine is used in the treatment of cough, chest congestion, common cold symptoms, allergic rhinitis, hives and skin allergy, itching and allergic asthma. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup contains Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
Shake the bottle well before each dose and measure it with the cup, spoon or dropper supplied — a kitchen spoon is not an accurate measure. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Deriphyllin Coughgo Dx Syrup work?
This medicine combines 3 active ingredients: Phenylephrine, Dextromethorphan and Chlorpheniramine.
Is Deriphyllin Coughgo Dx Syrup a prescription medicine?
Yes. Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
The side effects reported most often with Deriphyllin Coughgo Dx are Nausea, Vomiting, Stomach upset, Drowsiness, Tremor. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Deriphyllin Coughgo Dx Syrup be taken during pregnancy?
Consult your doctor before using this in pregnancy. Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Deriphyllin Coughgo Dx.
Can I drink alcohol while taking Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
Do not drink alcohol while taking this medicine.
What if I miss a dose of Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
Take it as soon as you remember.
Is Deriphyllin Coughgo Dx Syrup habit forming?
No. Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is not known to be habit forming when taken as prescribed.
How much does Deriphyllin Coughgo Dx Syrup cost on PingMeDoc Pharmacy?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup starts at ₹13 (MRP ₹14) on PingMeDoc Pharmacy. Available in syrup 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL 10ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Deriphyllin Coughgo Dx Syrup?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is manufactured by GERMAN REMEDIES. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Deriphyllin Coughgo Dx Syrup delivered?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Deriphyllin Coughgo Dx Syrup, Quick facts

Salt
Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)
Form
syrup
Best price
₹13 (₹1.34 per ml)
MRP
₹14
Prescription
Required (Rx)
Schedule
Schedule H
Brand
GERMAN REMEDIES
Manufacturer
GERMAN REMEDIES
Therapeutic class
Cough and cold preparation and Anti-allergic
Drug class
Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist
Habit forming
No
Variants
syrup 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL 10ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Deriphyllin Coughgo Dx Syrup is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. PingMeDoc clinical monograph library — compiled from Indian package inserts, the Indian Pharmacopoeia
  2. CDSCO schedules and standard pharmacology references. Reviewed for patient readability. This is general information, not a substitute for your doctor's advice.
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Deriphyllin Coughgo Dx Syrup.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.