Labodine 500 ml Solution, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Labodine 500 ml Solution (Povidone Iodine (5%w/v)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Labodine 500 ml Solution.
You are viewing
Labodine 500 ml Solution
500 ml
₹228
₹0.46 per ml
- Troydine 500ML
500 ml · Rx
Save 10%₹204
₹0.41 per ml
- Labodine 100ML Syp
100 ml · Rx
₹41
₹0.41 per ml
- Casidone-5 Solution 500ML
500 ml · Rx
₹207
₹0.41 per ml
- Cipladine Solution
CIPLA LIMITED · solution - 100 ml
₹44
₹0.44 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Labodine 500 ml Solution. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Labodine 500 ml Solution contains Povidone Iodine (5%w/v). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesLabodine 500 ml Solution: At a Glance
- Composition
- Povidone Iodine (5%w/v)
- Price
- ₹228
- Prescription
- Required (Rx)
Labodine 500 ml Solution: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.