
Addex Ointment
Franco-Indian Pharmaceuticals - Ointment - 500mg - 10 G
Save ₹10
Prescription required
Povidone Iodine (5%w/v)
Order Labodine 500 ml Solution online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Medicines with the same active ingredient and strength as Labodine 500 ml Solution.
You are viewing
Labodine 500 ml Solution
500 ml
₹228
₹0.46 per ml
500 ml · Rx
₹204
₹0.41 per ml
100 ml · Rx
₹41
₹0.41 per ml
500 ml · Rx
₹207
₹0.41 per ml
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Labodine 500 ml Solution. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Labodine 500 ml Solution contains Povidone Iodine (5%w/v).
Take the missed dose of Labodine as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Taking more Labodine than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.
Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Labodine. Some combinations can change how Labodine works or raise the chance of side effects.
Store Labodine below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.
Medicines with the same active ingredient (Povidone Iodine (5%w/v)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.
| Medicine | Pack | Price | vs Labodine 500 ml Solution |
|---|---|---|---|
| Labodine 100 ml Syrup | 100ML | ₹41 | 82% cheaper |
| Cipladine SolutionCIPLA LIMITED | solution · 100ML | ₹44 | 81% cheaper |
| Troydine 500 ml | 500ML | ₹204 | 10% cheaper |
| Casidone-5 Solution 500 ml | 500ML | ₹207 | 9% cheaper |

Franco-Indian Pharmaceuticals - Ointment - 500mg - 10 G
Save ₹10
Prescription required

Win-Medicare Pvt Ltd - Cream - 5%W/W - 10 G
Save ₹2

Win-Medicare Pvt Ltd - 50 ml - 50 ml
Save ₹10

Win-Medicare Pvt Ltd - Ointment - 125 gm - 125 G
Save ₹24

Win-Medicare Pvt Ltd - Ointment - 250 gm - 250 G
Save ₹38

Win-Medicare Pvt Ltd - 100 ml
Prescription required

Mankind (Pharma) - 50 ml
Save ₹7
Prescription required

Cipla Limited - Ointment - 25 gm - 25 G
Save ₹5

Omron - 1 X1
Save ₹386

Accusure - 1
Save ₹73

1 S
Save ₹7

Madored - 1
Save ₹24

1
Save ₹57

Funplay - 1*3*30
Save ₹2

1 S
Save ₹62

Accu-Chek - 50 S
Save ₹114
The information on Labodine 500 ml Solution is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.