Lc Troy Syrup 30 ml, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Lc Troy Syrup 30 ml (Levocetirizine 2.5mg/5ml). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Lc Troy Syrup 30 ml.
You are viewing
Lc Troy Syrup 30 ml
30 ml
₹39
₹1.30 per ml
- Alexcet-L Syp 60ML
60 ml · Rx
Save 27%₹57
₹0.95 per ml
- Alexcet-L Syp 30ML
30 ml · Rx
₹36
₹1.20 per ml
- Olebest Syp
COMMON PRODUCTS · syrup - 2.5mg/5mL - 60 ml · Rx
₹74
₹1.24 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Lc Troy Syrup 30 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Lc Troy Syrup 30 ml contains Levocetirizine 2.5mg/5ml. Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesLc Troy Syrup 30 ml: At a Glance
- Composition
- Levocetirizine 2.5mg/5ml
- Price
- ₹39
- Prescription
- Required (Rx)
Lc Troy Syrup 30 ml: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.