Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Lc Troy Syrup 30 ml

Levocetirizine 2.5mg/5ml

Order Lc Troy Syrup 30 ml online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹39MRP ₹415% off₹1.30 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Levocetirizine 2.5mg/5ml
Available variants: 30ML
Best price: ₹39 (₹1.30 per ml)
MRP: ₹41
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Lc Troy Syrup 30 ml.

You are viewing

Lc Troy Syrup 30 ml

30 ml

₹39

₹1.30 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Lc Troy Syrup 30 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Lc Troy Syrup 30 ml

Lc Troy Syrup 30 ml contains Levocetirizine 2.5mg/5ml.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Lc Troy as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Lc Troy than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Lc Troy. Some combinations can change how Lc Troy works or raise the chance of side effects.

How to store Lc Troy Syrup 30 ml

Store Lc Troy below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Lc Troy Syrup 30 ml

Medicines with the same active ingredient (Levocetirizine 2.5mg/5ml). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Lc Troy Syrup 30 ml
Alexcet-L Syrup 30 ml30ML₹367% cheaper
Levocad 30 ml Syrup30ML₹402% more
1-Al SyrupFDC Ltdsyrup · 30ML₹5028% more
Alexcet-L Syrup 60 ml60ML₹5746% more
Olebest SyrupCOMMON PRODUCTSsyrup · 60ML₹7490% more
Rhinam SyrupZORVIA HEALTHCARE LIMITEDsyrup · 60ML₹84115% more
Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml60ML₹129232% more
See all substitutes and alternatives

More in Anti-Allergics

View categories
Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

Ascoril C New Syp
5% offRx

Ascoril C New Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 4mg/5mL + 10mg/5mL - 120 ml

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Bylenta D Tab
5% offRx

Bylenta D Tab

Lloyd Healthcare - Tablet - 40mg + 10mg - 10 S

₹182₹192

Save ₹10

Prescription required

Cetalore-M Tab
5% offRx

Cetalore-M Tab

Klm Lab - Tablet - 4mg/5mL + 2.5mg/5mL - 10 S

₹116₹122

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Derinide 0.5MG Respules

Respule - 0.5 mg - 5 X2 ml

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Dotcoff Ls

Icarus Healthcare - 100 ml

₹98₹103

Save ₹5

Prescription required

Ebahist 10MG Tab
Rx

Ebahist 10MG Tab

East West Pharma - Tablet - 10 mg - 10 S

₹91₹95

Save ₹4

Prescription required

5% offRx

Fusinol Oint 5GM

5 G

₹71₹75

Save ₹4

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
B P Monitor Hem7156
10% off

B P Monitor Hem7156

Omron - 1 X1

₹3,474₹3,860

Save ₹386

Accusure Simple Meter
10% off

Accusure Simple Meter

Accusure - 1

₹657₹730

Save ₹73

Nel Cath 16S
13% off

Nel Cath 16S

1 S

₹46₹53

Save ₹7

Guedel Airway 4
14% off

Guedel Airway 4

Madored - 1

₹142₹166

Save ₹24

Aero Mist Adult
10% off

Aero Mist Adult

1

₹515₹572

Save ₹57

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S
7% off

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S

Funplay - 1*3*30

₹28₹30

Save ₹2

Colobag
15% off

Colobag

1 S

₹352₹414

Save ₹62

Accu Check Active 50S
10% off

Accu Check Active 50S

Accu-Chek - 50 S

₹1,031₹1,145

Save ₹114

Lc Troy Syrup 30 ml FAQs

What is Lc Troy Syrup 30 ml used for?
Lc Troy Syrup 30 ml is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Lc Troy Syrup 30 ml?
Lc Troy Syrup 30 ml contains Levocetirizine 2.5mg/5ml. If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Lc Troy Syrup 30 ml a prescription medicine?
Yes. Lc Troy Syrup 30 ml is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Lc Troy Syrup 30 ml?
Take the missed dose of Lc Troy as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Lc Troy Syrup 30 ml?
Alexcet-L Syrup 30 ml has the same active ingredient and strength and is listed from ₹36 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Lc Troy Syrup 30 ml cost on PingMeDoc Pharmacy?
Lc Troy Syrup 30 ml starts at ₹39 (MRP ₹41) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 30ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Lc Troy Syrup 30 ml delivered?
Lc Troy Syrup 30 ml is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Lc Troy Syrup 30 ml, Quick facts

Salt
Levocetirizine 2.5mg/5ml
Best price
₹39 (₹1.30 per ml)
MRP
₹41
Prescription
Required (Rx)
Variants
30ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Lc Troy Syrup 30 ml is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Lc Troy Syrup 30 ml.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.