Levocad 30 ml Syrup, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Levocad 30 ml Syrup (Levocetirizine (2.5mg/5ml)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Levocad 30 ml Syrup.
You are viewing
Levocad 30 ml Syrup
30 ml
₹40
₹1.32 per ml
- Alexcet-L Syp 60ML
60 ml · Rx
Save 28%₹57
₹0.95 per ml
- Alexcet-L Syp 30ML
30 ml · Rx
₹36
₹1.20 per ml
- Olebest Syp
COMMON PRODUCTS · syrup - 2.5mg/5mL - 60 ml · Rx
₹74
₹1.24 per ml
- Lc Troy Syp 30ML
30 ml · Rx
₹39
₹1.30 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Levocad 30 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Levocad 30 ml Syrup contains Levocetirizine (2.5mg/5ml). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesLevocad 30 ml Syrup: At a Glance
- Composition
- Levocetirizine (2.5mg/5ml)
- Price
- ₹40
- Prescription
- Required (Rx)
Levocad 30 ml Syrup: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.