Tormoxin Clav Syrup, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Tormoxin Clav Syrup (Amoxycillin 200 mg + Clavulanic Acid 28.5 mg). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Tormoxin Clav Syrup.
You are viewing
Tormoxin Clav Syrup
30 ml
₹64
₹2.14 per ml
- Polyclav BD Susp
Macleods Pharmaceuticals Pvt Ltd · suspension - 200mg + 28.5mg - 30 ml · Rx
Save 11%₹57
₹1.90 per ml
- Acuclav Dry Syrup
Macleods Pharmaceuticals Pvt Ltd · syrup - 200mg + 28.5mg - 30 ml · Rx
Save 11%₹57
₹1.90 per ml
- Ashclav Dry Syp With Water
30 ml · Rx
Save 11%₹57
₹1.91 per ml
- Almox Cv Dry Syrup With Water
30 ml · Rx
Save 10%₹57
₹1.92 per ml
- Amoxprl Cv 228.5 Dry Syrup
PRISTINE PEARL PHARMA · syrup - 200mg + 28.5mg - 30 ml · Rx
Save 10%₹58
₹1.93 per ml
- Ampilox Cv Dry Syrup
ZYDUS HEALTHCARE PHARMA · syrup - 200mg + 28.5mg - 30 ml · Rx
₹62
₹2.05 per ml
- Augpen HS Sus 30ML
Zuventus Healthcare Ltd · 30 ml - 30 ml · Rx
₹62
₹2.06 per ml
- Barclav Pd Susp
REGENIX DRUGS LIMITED · suspension - 200mg + 28.5mg - 30 ml · Rx
₹62
₹2.06 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Tormoxin Clav Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Tormoxin Clav Syrup contains Amoxycillin 200 mg + Clavulanic Acid 28.5 mg. Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesTormoxin Clav Syrup: At a Glance
- Composition
- Amoxycillin 200 mg + Clavulanic Acid 28.5 mg
- Price
- ₹64
- Prescription
- Required (Rx)
Tormoxin Clav Syrup: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.