Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Almox Dry Syrup 60 ml

Amoxicillin (125mg)

Order Almox Dry Syrup 60 ml online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹59MRP ₹625% off₹0.98 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Amoxicillin (125mg)
Available variants: 60ML
Best price: ₹59 (₹0.98 per ml)
MRP: ₹62
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Almox Dry Syrup 60 ml.

You are viewing

Almox Dry Syrup 60 ml

60 ml

₹59

₹0.98 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Almox Dry Syrup 60 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Almox Dry Syrup 60 ml

Almox Dry Syrup 60 ml contains Amoxicillin (125mg).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Almox Dry as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Almox Dry than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Almox Dry. Some combinations can change how Almox Dry works or raise the chance of side effects.

How to store Almox Dry Syrup 60 ml

Store Almox Dry below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Almox Dry Syrup 60 ml

Medicines with the same active ingredient (Amoxicillin (125mg)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Almox Dry Syrup 60 ml
Almox 30 ml Dry Syrup30ML₹2951% cheaper
See all substitutes and alternatives

More in Penicillins

View categories
Aclogain-Mr Tab
5% offRx

Aclogain-Mr Tab

Life Gain Pharma - Tablet - 100mg + 4mg - 10 S

₹165₹173

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Acnay Gel

Med Manor Organics Pvt Ltd - Gel - 1%W/W + 4%W/W - 10 G

₹164₹173

Save ₹9

Prescription required

5% offRx

Ampilox Cv 625MG Tab

Zydus Healthcare Pharma - Tablet - 625 mg - 10 S

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Cefobact Cv Tab
5% offRx

Cefobact Cv Tab

Genfo Bioceuticals Pvt Ltd - Tablet - 125mg + 200mg - 10 S

₹347₹365

Save ₹18

Prescription required

5% offRx

Cefoprox Cv 325

Cipla Limited - 10 S

₹377₹396

Save ₹19

Prescription required

Ebercos Cream 30GM
5% offRx

Ebercos Cream 30GM

Empee Distributors - Cream - 30 gm - 30 G

₹428₹450

Save ₹22

Prescription required

5% offRx

Emvose Trio

Medopharm - 10

₹169₹177

Save ₹8

Prescription required

Faroright 300MG Er Tab
5% offRx

Faroright 300MG Er Tab

Sun Pharma 2 - Tablet - 300 mg - 10 S

₹1,269₹1,336

Save ₹67

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Tranofast-500 Tab
5% offRx

Tranofast-500 Tab

1 X10

₹185₹194

Save ₹9

Prescription required

Dynaflex Plus
6% offRx

Dynaflex Plus

1 X10

₹33₹35

Save ₹2

Prescription required

Azeltra 500 Tab
6% offRx

Azeltra 500 Tab

1 X3

₹67₹71

Save ₹4

Prescription required

Atr 40MG Tab
5% offRx

Atr 40MG Tab

10

₹180₹190

Save ₹10

Prescription required

Thionoxide -4 Cap
5% offRx

Thionoxide -4 Cap

1*10

₹170₹179

Save ₹9

Prescription required

Glidum-Mf2
6% offRx

Glidum-Mf2

1 X10

₹49₹52

Save ₹3

Prescription required

Rozutin Cla Gold Cap
5% offRx

Rozutin Cla Gold Cap

1 X10

₹188₹198

Save ₹10

Prescription required

Ofler M Sus 30ML
5% offRx

Ofler M Sus 30ML

30 ml

₹71₹75

Save ₹4

Prescription required

Almox Dry Syrup 60 ml FAQs

What is Almox Dry Syrup 60 ml used for?
Almox Dry Syrup 60 ml is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Almox Dry Syrup 60 ml?
Almox Dry Syrup 60 ml contains Amoxicillin (125mg). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Almox Dry Syrup 60 ml a prescription medicine?
Yes. Almox Dry Syrup 60 ml is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Almox Dry Syrup 60 ml?
Take the missed dose of Almox Dry as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Almox Dry Syrup 60 ml?
Almox 30 ml Dry Syrup has the same active ingredient and strength and is listed from ₹29 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Almox Dry Syrup 60 ml cost on PingMeDoc Pharmacy?
Almox Dry Syrup 60 ml starts at ₹59 (MRP ₹62) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 60ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Almox Dry Syrup 60 ml delivered?
Almox Dry Syrup 60 ml is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Almox Dry Syrup 60 ml, Quick facts

Salt
Amoxicillin (125mg)
Best price
₹59 (₹0.98 per ml)
MRP
₹62
Prescription
Required (Rx)
Variants
60ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Almox Dry Syrup 60 ml is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Almox Dry Syrup 60 ml.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.