Hungree 200 ml (Orange), Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Hungree 200 ml (Orange) (Cyproheptadine (2mg/5ml)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Hungree 200 ml (Orange).
You are viewing
Hungree 200 ml (Orange)
200 ml
₹149
₹0.75 per ml
- Add App 200ML Syp
200 ml · Rx
Save 22%₹116
₹0.58 per ml
- Appyfast 200ML Syp
200 ml · Rx
Save 20%₹120
₹0.60 per ml
- Hungree 200ML [Elachi]
200 ml · Rx
₹136
₹0.68 per ml
- Hungree 200ML [Pineapple]
200 ml · Rx
₹136
₹0.68 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Hungree 200 ml (Orange). The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Hungree 200 ml (Orange) contains Cyproheptadine (2mg/5ml). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesHungree 200 ml (Orange): At a Glance
- Composition
- Cyproheptadine (2mg/5ml)
- Price
- ₹149
- Prescription
- Required (Rx)
Hungree 200 ml (Orange): Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.