Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Appyfast 200 ml Syrup

Cyproheptadine (2mg)

Order Appyfast 200 ml Syrup online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹120MRP ₹1265% off₹0.60 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Cyproheptadine (2mg)
Available variants: 200ML
Best price: ₹120 (₹0.60 per ml)
MRP: ₹126
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Appyfast 200 ml Syrup.

You are viewing

Appyfast 200 ml Syrup

200 ml

₹120

₹0.60 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Appyfast 200 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Appyfast 200 ml Syrup

Appyfast 200 ml Syrup contains Cyproheptadine (2mg).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Appyfast as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Appyfast than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Appyfast. Some combinations can change how Appyfast works or raise the chance of side effects.

How to store Appyfast 200 ml Syrup

Store Appyfast below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Appyfast 200 ml Syrup

Medicines with the same active ingredient (Cyproheptadine (2mg)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Appyfast 200 ml Syrup
Add App 200 ml Syrup200ML₹1163% cheaper
Hungree 200 ml [Elachi]200ML₹13613% more
Hungree 200 ml [Pineapple]200ML₹13613% more
Hungree 200 ml (Orange)200 ML₹14925% more
Apetamin SyrupTablets India Limitedsyrup · 200ML₹17546% more
See all substitutes and alternatives

More in Anti-Allergics

View categories
Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Aristo L-Cetrest Syp 60ML

60 ml

₹129₹136

Save ₹7

Prescription required

Ascoril C New Syp
5% offRx

Ascoril C New Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 4mg/5mL + 10mg/5mL - 120 ml

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Bylenta D Tab
5% offRx

Bylenta D Tab

Lloyd Healthcare - Tablet - 40mg + 10mg - 10 S

₹182₹192

Save ₹10

Prescription required

Cetalore-M Tab
5% offRx

Cetalore-M Tab

Klm Lab - Tablet - 4mg/5mL + 2.5mg/5mL - 10 S

₹116₹122

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Derinide 0.5MG Respules

Respule - 0.5 mg - 5 X2 ml

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Dotcoff Ls

Icarus Healthcare - 100 ml

₹98₹103

Save ₹5

Prescription required

Ebahist 10MG Tab
Rx

Ebahist 10MG Tab

East West Pharma - Tablet - 10 mg - 10 S

₹91₹95

Save ₹4

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
B P Monitor Hem7156
10% off

B P Monitor Hem7156

Omron - 1 X1

₹3,474₹3,860

Save ₹386

Accusure Simple Meter
10% off

Accusure Simple Meter

Accusure - 1

₹657₹730

Save ₹73

Nel Cath 16S
13% off

Nel Cath 16S

1 S

₹46₹53

Save ₹7

Guedel Airway 4
14% off

Guedel Airway 4

Madored - 1

₹142₹166

Save ₹24

Aero Mist Adult
10% off

Aero Mist Adult

1

₹515₹572

Save ₹57

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S
7% off

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S

Funplay - 1*3*30

₹28₹30

Save ₹2

Colobag
15% off

Colobag

1 S

₹352₹414

Save ₹62

Accu Check Active 50S
10% off

Accu Check Active 50S

Accu-Chek - 50 S

₹1,031₹1,145

Save ₹114

Appyfast 200 ml Syrup FAQs

What is Appyfast 200 ml Syrup used for?
Appyfast 200 ml Syrup is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Appyfast 200 ml Syrup?
Appyfast 200 ml Syrup contains Cyproheptadine (2mg). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Appyfast 200 ml Syrup a prescription medicine?
Yes. Appyfast 200 ml Syrup is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Appyfast 200 ml Syrup?
Take the missed dose of Appyfast as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Appyfast 200 ml Syrup?
Add App 200 ml Syrup has the same active ingredient and strength and is listed from ₹116 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Appyfast 200 ml Syrup cost on PingMeDoc Pharmacy?
Appyfast 200 ml Syrup starts at ₹120 (MRP ₹126) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 200ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Appyfast 200 ml Syrup delivered?
Appyfast 200 ml Syrup is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Appyfast 200 ml Syrup, Quick facts

Salt
Cyproheptadine (2mg)
Best price
₹120 (₹0.60 per ml)
MRP
₹126
Prescription
Required (Rx)
Variants
200ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Appyfast 200 ml Syrup is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Appyfast 200 ml Syrup.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.