
Alex L Sus
Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml
Save ₹8
Prescription required
Cyproheptadine (2mg/5ml)
Order Hungree 200 ml [Pineapple] online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Medicines with the same active ingredient and strength as Hungree 200 ml [Pineapple].
You are viewing
Hungree 200 ml [Pineapple]
200 ml
₹136
₹0.68 per ml
200 ml · Rx
₹116
₹0.58 per ml
200 ml · Rx
₹120
₹0.60 per ml
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Hungree 200 ml [Pineapple]. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Hungree 200 ml [Pineapple] contains Cyproheptadine (2mg/5ml).
Take the missed dose of Hungree as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Taking more Hungree than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.
Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Hungree. Some combinations can change how Hungree works or raise the chance of side effects.
Store Hungree below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.
Medicines with the same active ingredient (Cyproheptadine (2mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.
| Medicine | Pack | Price | vs Hungree 200 ml [Pineapple] |
|---|---|---|---|
| Add App 200 ml Syrup | 200ML | ₹116 | 14% cheaper |
| Appyfast 200 ml Syrup | 200ML | ₹120 | 12% cheaper |
| Hungree 200 ml [Elachi] | 200ML | ₹136 | same price |
| Hungree 200 ml (Orange) | 200 ML | ₹149 | 10% more |
| Apetamin SyrupTablets India Limited | syrup · 200ML | ₹175 | 29% more |

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml
Save ₹8
Prescription required
60 ml
Save ₹7
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 4mg/5mL + 10mg/5mL - 120 ml
Save ₹9
Prescription required
Available in store

Lloyd Healthcare - Tablet - 40mg + 10mg - 10 S
Save ₹10
Prescription required

Klm Lab - Tablet - 4mg/5mL + 2.5mg/5mL - 10 S
Save ₹6
Prescription required
Respule - 0.5 mg - 5 X2 ml
Save ₹6
Prescription required
Icarus Healthcare - 100 ml
Save ₹5
Prescription required

East West Pharma - Tablet - 10 mg - 10 S
Save ₹4
Prescription required

Omron - 1 X1
Save ₹386

Accusure - 1
Save ₹73

1 S
Save ₹7

Madored - 1
Save ₹24

1
Save ₹57

Funplay - 1*3*30
Save ₹2

1 S
Save ₹62

Accu-Chek - 50 S
Save ₹114
The information on Hungree 200 ml [Pineapple] is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.