Nizral 2 Solution, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Nizral 2 Solution (Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Nizral 2 Solution.
You are viewing
Nizral 2 Solution
solution - 50 ml
₹306
₹6.12 per ml
- Ketovate Shampoo 100ML
BAL PHARMA LTD · shampoo - 100 ml - 100 ml · Rx
Save 66%₹208
₹2.08 per ml
- Ketonext Shampoo
COMMON PRODUCTS · shampoo - 60 ml · Rx
Save 59%₹151
₹2.51 per ml
- Ketoff Lotion
AAKASH PHARMA PRIVATE LIMITED · lotion - 2%w/v - 100 ml · Rx
Save 57%₹266
₹2.66 per ml
- Ketonext Af Lotion
COMMON PRODUCTS · lotion - 2%w/v - 60 ml · Rx
Save 52%₹177
₹2.95 per ml
- Kenz Lotion
KLM LAB · lotion - 2%w/v - 60 ml · Rx
Save 35%₹240
₹4.01 per ml
- Kevon Lotion
GLOWDERMA LAB PVT LTD · lotion - 2%w/v - 75 ml · Rx
Save 34%₹305
₹4.06 per ml
- Ketafung Lotion
EAST WEST PHARMA · lotion - 2%w/v - 50 ml · Rx
Save 31%₹210
₹4.20 per ml
- Scalpe + Shampoo
GLENMARK PHARMACEUTICALS · shampoo - 75 ml · Rx
Save 29%₹327
₹4.36 per ml
- 8X Kt Shampoo
CIPLA LIMITED · shampoo - 60 ml · Rx
Save 21%₹289
₹4.82 per ml
- Nizral Solution 2 %
Menarini India Pvt Ltd · solution - 50 ml · Rx
₹303
₹6.06 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Nizral 2 Solution. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Known Substitutes
The following medicines may be used as alternatives to Nizral 2 Solution (same or similar composition):
- KZ 2% Solution
- Ketomac 2% Solution
- Ketokem 2% Solution
- Ketorid 2% Solution
- Ketoconazole 2% Topical Solution (generic)
Important: Never switch medicines without consulting your doctor or pharmacist. Even medicines with the same composition may have different inactive ingredients that affect how they work for you.
Understanding the Composition
Nizral 2 Solution contains Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution. Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesNizral 2 Solution: At a Glance
- Composition
- Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution
- Price
- ₹306
- Prescription
- Required (Rx)
- Manufacturer
- Menarini India Pvt Ltd
- Known substitutes
- 5
Nizral 2 Solution: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.