Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredMenarini India Pvt LtdAntifungal (topical)

Nizral 2 Solution

Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution

Nizral 2 Solution is used for treatment of fungal infections of the skin/scalp such as dandruff (seborrhoeic dermatitis) and pityriasis versicolor; helps relieve scaling, itching and flaking caused by Malassezia fungi.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹306MRP ₹34010% off₹6.12 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution
Available variants: solution 50 Ml
Best price: ₹306 (₹6.12 per ml)
MRP: ₹340
Prescription: Required
Manufacturer: Menarini India Pvt Ltd

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Nizral 2 Solution.

You are viewing

Nizral 2 Solution

solution - 50 ml

₹306

₹6.12 per ml

  • Ketovate Shampoo 100ML

    BAL PHARMA LTD · shampoo - 100 ml - 100 ml · Rx

    ₹208

    ₹2.08 per ml

    Save 66%
  • Ketonext Shampoo

    COMMON PRODUCTS · shampoo - 60 ml · Rx

    ₹151

    ₹2.51 per ml

    Save 59%
  • Ketoff Lotion

    AAKASH PHARMA PRIVATE LIMITED · lotion - 2%w/v - 100 ml · Rx

    ₹266

    ₹2.66 per ml

    Save 57%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Nizral 2 Solution. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Nizral 2 Solution

Nizral 2 Solution contains Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution. It belongs to the Imidazole antifungal class of medicines.

Uses of Nizral 2 Solution

  • Treatment of fungal infections of the skin/scalp such as dandruff (seborrhoeic dermatitis) and pityriasis versicolor; helps relieve scaling
  • itching and flaking caused by Malassezia fungi.

Key benefits

  • Treats dandruff and seborrhoeic dermatitis
  • Reduces scalp itching and flaking
  • Controls Malassezia fungal growth
  • Helps treat pityriasis versicolor
  • Relieves scaling and redness

How Nizral 2 Solution works

Ketoconazole is an imidazole antifungal that inhibits fungal ergosterol synthesis by blocking 14‑alpha demethylase. This damages the fungal cell membrane, stopping growth and leading to clearance of the infection.

How to take Nizral 2 Solution

For external use only. Apply to affected skin/scalp as directed by the physician; commonly used as a scalp application for dandruff/seborrhoeic dermatitis. Wet area if needed, apply sufficient amount, lather/spread, leave for a few minutes, then rinse off thoroughly. Avoid contact with eyes, mouth and broken skin; wash hands after use.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take it as soon as you remember. If your next dose is almost due, skip the one you missed — never take two doses together to catch up.

If you take too much

An overdose of this medicine is unlikely from skin use; swallowing the preparation may cause stomach upset. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Nizral 2 Solution

Most side effects of Nizral are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Burning or stinging at application site
  • itching
  • redness
  • dryness
  • irritation
  • scalp oiliness or dryness
  • hair texture changes
  • rash

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Nizral 2 Solution

PregnancyConsult doctor
BreastfeedingConsult your doctor before using this while breastfeeding.
AlcoholNo known interaction
DrivingNot expected to affect your ability to drive.
KidneyNo dose change is usually needed in kidney disease.
LiverNo dose change is usually needed in liver disease.
Habit formingNo

Warnings and precautions

External use only. Stop and consult a doctor if severe irritation, blistering, swelling or allergic reaction occurs. Avoid contact with eyes; if it occurs, rinse with plenty of water. Use with caution on inflamed/broken skin. If using topical corticosteroids on the scalp, do not stop steroids abruptly; taper as advised to avoid flare. Not for ingestion; keep out of reach of children.

Do not take Nizral if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. For external use only. Not for use in the eyes.

Interactions with other medicines

No significant interactions expected with topical use; if used along with topical corticosteroids or other medicated scalp products, use only on medical advice to avoid irritation and to plan steroid tapering.

How to store Nizral 2 Solution

Store below 25°C in a cool, dry place. Protect from light and moisture. Keep the bottle tightly closed.

Expert advice for Nizral 2 Solution

Keep the area clean and completely dry — fungus thrives in moisture and sweat. Wear loose cotton clothing, change it daily, and wash clothes and towels in hot water. Do not share towels, and treat affected family members at the same time.

Manufacturer and class

Manufacturer:
Menarini India Pvt Ltd
Therapeutic class:
Antifungal (topical)
Drug class:
Imidazole antifungal

Substitutes for Nizral 2 Solution

Medicines with the same active ingredient (Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Nizral 2 Solution
Ketonext ShampooCOMMON PRODUCTSshampoo · 60ML₹15151% cheaper
Ketonext Af LotionCOMMON PRODUCTSlotion · 60ML₹17742% cheaper
Ketovate Shampoo 100 mlBAL PHARMA LTDshampoo · 100ML₹20832% cheaper
Ketafung LotionEAST WEST PHARMAlotion · 50ML₹21031% cheaper
Kenz LotionKLM LABlotion · 60ML₹24021% cheaper
Ketoff LotionAAKASH PHARMA PRIVATE LIMITEDlotion · 100ML₹26613% cheaper
8X Kt ShampooCIPLA LIMITEDshampoo · 60ML₹2896% cheaper
Nizral Solution 2%Menarini India Pvt Ltdsolution · 50ML₹3031% cheaper
Kevon LotionGLOWDERMA LAB PVT LTDlotion · 75ML₹305same price
Keraglo Ad LotionIPCA LABORATORIES LTD`lotion · 50ML₹3091% more
Scalpe + ShampooGLENMARK PHARMACEUTICALSshampoo · 75ML₹3277% more
See all substitutes and alternatives

More from Menarini India Pvt Ltd

View categories
5% offRx

A-Ret 0.025 Gel

Menarini India Pvt Ltd - Gel - 0.025%W/W - 20 G

₹125₹132

Save ₹7

Prescription required

A-Ret 0.05 Gel
5% offRx

A-Ret 0.05 Gel

Menarini India Pvt Ltd - Gel - 0.05%W/W - 20 G

₹162₹170

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

A-Ret 0.1 Gel

Menarini India Pvt Ltd - Gel - 0.1%W/W - 20 G

₹213₹224

Save ₹11

Prescription required

A-Ret Hc Cream
5% offRx

A-Ret Hc Cream

Menarini India Pvt Ltd - Cream - 15 G

₹184₹194

Save ₹10

Prescription required

Acnelak 4 In 1 Face Wash
5% off

Acnelak 4 In 1 Face Wash

Menarini India Pvt Ltd - 100 ml

₹409₹430

Save ₹21

Acnelak Soap
5% off

Acnelak Soap

Menarini India Pvt Ltd - Soap - 75 G

₹157₹165

Save ₹8

Calak A Lotion.
5% off

Calak A Lotion.

Menarini India Pvt Ltd - Lotion - 100 ml

₹218₹229

Save ₹11

Calak Lotion
5% off

Calak Lotion

Menarini India Pvt Ltd - Lotion - 100 ml

₹111₹117

Save ₹6

More in Antifungal

View categories
5% offRx

Amorya Cream

Yaher Pharma - Cream - 2.5mg - 50 G

₹213₹224

Save ₹11

Prescription required

Amrosys Cream
Rx

Amrosys Cream

Systopic Lab - Cream - 0.25%W/W - 15 G

₹151₹158

Save ₹7

Prescription required

5% offRx

Auxerg Cream

Cipla Limited - Cream - 10mg - 50 G

₹261₹275

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

C-Pro Cream

Med Manor Organics Pvt Ltd - Cream - 1%W/W - 30 Gms

₹220₹232

Save ₹12

Prescription required

Candid Gel
10% offRx

Candid Gel

Glenmark Pharmaceuticals - Gel - 15 G

₹131₹146

Save ₹15

Prescription required

10% offRx

Candid Mouth Paint

Glenmark Pharmaceuticals - Solution - 25 ml

₹166₹185

Save ₹19

Prescription required

Candidox Lotion
5% offRx

Candidox Lotion

Glenmark Pharmaceuticals - Lotion - 1%W/W - 30 ml

₹274₹289

Save ₹15

Prescription required

Cicloher Cream
5% offRx

Cicloher Cream

Yaher Pharma - Cream - 1%W/W - 60 G

₹267₹281

Save ₹14

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Sumo Spray 50GM
5% off

Sumo Spray 50GM

Alkem Lab - Spray - 50 gm - 50 G

₹102₹107

Save ₹5

5% offRx

Zilenta Tab

Indoco Remedies Ltd - Tablet - 20mg - 10 S

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Cofsils Cough Syp
5% off

Cofsils Cough Syp

Cipla Limited - Syrup - 100 ml

₹83₹87

Save ₹4

Sumo Gel 30GM
5% offRx

Sumo Gel 30GM

Alkem Lab - Gel - 30 gm - 30 G

₹59₹62

Save ₹3

Prescription required

Glinil M Tab
Rx

Glinil M Tab

Common Products - Tablet - 500mg + 5mg - 10 S

₹31₹32

Save ₹1

Prescription required

Pregabanyl-75 Cap
Rx

Pregabanyl-75 Cap

Common Products - Capsule - 10 S

₹85₹89

Save ₹4

Prescription required

Available in store

In-store
Udiwok 150
5% offRx

Udiwok 150

Dr Reddys Laboratories Ltd - 10 S

₹165₹174

Save ₹9

Prescription required

Ibuflamar -P

Indoco Remedies Ltd - 15 S

₹22₹23

Save ₹1

Nizral 2 Solution FAQs

What is Nizral 2 Solution used for?
Nizral 2 Solution is commonly used for Treatment of fungal infections of the skin/scalp such as dandruff (seborrhoeic dermatitis) and pityriasis versicolor; helps relieve scaling, itching and flaking caused by Malassezia fungi. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Nizral 2 Solution?
Nizral 2 Solution contains Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution. If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Nizral 2 Solution?
For external use only. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Nizral 2 Solution work?
Ketoconazole is an imidazole antifungal that inhibits fungal ergosterol synthesis by blocking 14‑alpha demethylase.
Is Nizral 2 Solution a prescription medicine?
Yes. Nizral 2 Solution is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Nizral 2 Solution?
The side effects reported most often with Nizral are Burning or stinging at application site, itching, redness, dryness, irritation. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Nizral 2 Solution be taken during pregnancy?
Consult doctor Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Nizral.
Can I drink alcohol while taking Nizral 2 Solution?
No known interaction
What if I miss a dose of Nizral 2 Solution?
Take it as soon as you remember.
Is Nizral 2 Solution habit forming?
No. Nizral 2 Solution is not known to be habit forming when taken as prescribed.
Is there a cheaper substitute for Nizral 2 Solution?
Ketonext Shampoo has the same active ingredient and strength and is listed from ₹151 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Nizral 2 Solution cost on PingMeDoc Pharmacy?
Nizral 2 Solution starts at ₹306 (MRP ₹340) on PingMeDoc Pharmacy. Available in solution 50 Ml. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Nizral 2 Solution?
Nizral 2 Solution is manufactured by Menarini India Pvt Ltd. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Nizral 2 Solution delivered?
Nizral 2 Solution is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Nizral 2 Solution, Quick facts

Salt
Ketoconazole 2% w/v (20 mg/mL) topical solution
Form
solution
Best price
₹306 (₹6.12 per ml)
MRP
₹340
Prescription
Required (Rx)
Brand
Menarini India Pvt Ltd
Manufacturer
Menarini India Pvt Ltd
Therapeutic class
Antifungal (topical)
Drug class
Imidazole antifungal
Habit forming
No
Variants
solution 50 Ml
Delivery
Standard across India

References

The information on Nizral 2 Solution is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Manufacturer labeling/pack insert, established medical literature on ketoconazole
  2. Indian regulatory/Schedule H classification guidance
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Nizral 2 Solution.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.