Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredOzone Pharmaceuticals LtdNeurology / Psychiatry

D.f.o. Red Gel 50 g

Gel

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹198MRP ₹2085% off₹3.96 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Available variants: gel 50 gm 50GM
Best price: ₹198 (₹3.96 per g)
MRP: ₹208
Prescription: Required
Manufacturer: OZONE PHARMACEUTICALS LTD

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of D.f.o. Red as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more D.f.o. Red than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting D.f.o. Red. Some combinations can change how D.f.o. Red works or raise the chance of side effects.

How to store D.f.o. Red Gel 50 g

Store D.f.o. Red below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Manufacturer and class

Manufacturer:
OZONE PHARMACEUTICALS LTD
Therapeutic class:
Neurology / Psychiatry

More from Ozone Pharmaceuticals Ltd

View categories
4Pcos Tab
5% offRx

4Pcos Tab

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 S

₹274₹289

Save ₹15

Prescription required

Cefilab Dt-200 Tab
5% offRx

Cefilab Dt-200 Tab

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 S

₹98₹103

Save ₹5

Prescription required

Cynocal 16 Rf Inj
5% offRx

Cynocal 16 Rf Inj

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Injection - 5 X2 ml

₹80₹84

Save ₹4

Prescription required

5% off

Cynocal 16 Rf Tab

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 30 S

₹70₹74

Save ₹4

Cynocal Lc Tab
5% offRx

Cynocal Lc Tab

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 S

₹176₹186

Save ₹10

Prescription required

Cynocal M Forte Inj 5*2ML
5% offRx

Cynocal M Forte Inj 5*2ML

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Injection - 2 ml - 5*2 ml

₹192₹202

Save ₹10

Prescription required

5% off

Cynocal M Forte Tab 10S

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 S

₹163₹171

Save ₹8

Cynocal Plus Tab
5% off

Cynocal Plus Tab

Ozone Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 15 S

₹42₹44

Save ₹2

More in Neurology & Psychiatry

View categories
Aceco Ps Tab
5% offRx

Aceco Ps Tab

Lewin Healthcare - Tablet - 10 S

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

6% offRx

Alzolam 0.5

Sun Pharma - 10 S

₹46₹49

Save ₹3

Prescription required

Available in store

In-store
Anaflam-Th4 Tab
5% offRx

Anaflam-Th4 Tab

Albert David Ltd - Tablet - 10 S

₹208₹219

Save ₹11

Prescription required

5% offRx

Atrest 25MG Tab

Centaur Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 25 mg - 10 S

₹373₹393

Save ₹20

Prescription required

Briv Syrup
5% offRx

Briv Syrup

Dr Reddys Laboratories Ltd - Syrup - 100 ml

₹424₹446

Save ₹22

Prescription required

Cismatrix Tab
5% offRx

Cismatrix Tab

Kalpa Health Care Pvt Ltd - Tablet - 10 S

₹190₹200

Save ₹10

Prescription required

5% offRx

Clonil 75 SR

Intas Pharmaceuticals Ltd - 15 S

₹252₹266

Save ₹14

Prescription required

Divalex Od - 250MG Tab
5% offRx

Divalex Od - 250MG Tab

Crescent Forumulations Pvt Ltd - Tablet - 250 mg - 10 S

₹100₹105

Save ₹5

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
5% offRx

Lurasid 80MG Tab

Intas Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 80 mg - 10 S

₹256₹270

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

Vildaprime M 50/1000 Tab

Primus Pharma - Tablet - 15 S

₹135₹142

Save ₹7

Prescription required

K One Ct Lotion
5% offRxOut of stock

K One Ct Lotion

Bioswizz Pharmaceuticals Ltd - Lotion - 100 ml

₹221₹233

Save ₹12

Prescription required

5% off

Albmen Pro Kesar Badam Flv Powder

Sterling Medico - Powder - 375 G

₹1,519₹1,599

Save ₹80

Heprox Sachet
5% offOut of stock

Heprox Sachet

Spacilac Healthcare Private Li - Sachet - 15 G

₹151₹159

Save ₹8

Stimucor 2.5 Tab
5% offRx

Stimucor 2.5 Tab

Corona Remedies Pvt Ltd - Tablet - 5 S

₹150₹158

Save ₹8

Prescription required

Alkaston-B6 Syrup
5% offRxOut of stock

Alkaston-B6 Syrup

IPCA Laboratories Ltd - Syrup - 200 ml

₹240₹252

Save ₹12

Prescription required

6% offRxOut of stock

Esole Sachets

Akumentis Healthcare Ltd - Sachet - .75 G

₹17₹18

Save ₹1

Prescription required

D.f.o. Red Gel 50 g FAQs

What is D.f.o. Red Gel 50 g used for?
D.f.o. Red Gel 50 g is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
Is D.f.o. Red Gel 50 g a prescription medicine?
Yes. D.f.o. Red Gel 50 g is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of D.f.o. Red Gel 50 g?
Take the missed dose of D.f.o. Red as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
How much does D.f.o. Red Gel 50 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
D.f.o. Red Gel 50 g starts at ₹198 (MRP ₹208) on PingMeDoc Pharmacy. Available in gel 50 gm 50GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures D.f.o. Red Gel 50 g?
D.f.o. Red Gel 50 g is manufactured by OZONE PHARMACEUTICALS LTD. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is D.f.o. Red Gel 50 g delivered?
D.f.o. Red Gel 50 g is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

D.f.o. Red Gel 50 g, Quick facts

Form
gel
Best price
₹198 (₹3.96 per g)
MRP
₹208
Prescription
Required (Rx)
Brand
OZONE PHARMACEUTICALS LTD
Manufacturer
OZONE PHARMACEUTICALS LTD
Therapeutic class
Neurology / Psychiatry
Variants
gel 50 gm 50GM
Delivery
Standard across India

References

The information on D.f.o. Red Gel 50 g is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for D.f.o. Red Gel 50 g.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.