Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Okacet 30 ml Syrup

Cetirizine (5mg/5ml)

Order Okacet 30 ml Syrup online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹21MRP ₹225% off₹0.70 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Cetirizine (5mg/5ml)
Available variants: 30ML
Best price: ₹21 (₹0.70 per ml)
MRP: ₹22
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Okacet 30 ml Syrup.

You are viewing

Okacet 30 ml Syrup

30 ml

₹21

₹0.70 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Okacet 30 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Okacet 30 ml Syrup

Okacet 30 ml Syrup contains Cetirizine (5mg/5ml).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Okacet as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Okacet than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Okacet. Some combinations can change how Okacet works or raise the chance of side effects.

How to store Okacet 30 ml Syrup

Store Okacet below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Okacet 30 ml Syrup

Medicines with the same active ingredient (Cetirizine (5mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Okacet 30 ml Syrup
Cetirizine 30 ml Syrup30ML₹1813% cheaper
Alexcet Syrup 30 ml30ML₹203% cheaper
Aristo Cetrest 30 ml Syrup30ML₹21same price
Alexcet Syrup 60 ml60ML₹4297% more
See all substitutes and alternatives

More in Anti-Allergics

View categories
Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Aristo L-Cetrest Syp 60ML

60 ml

₹129₹136

Save ₹7

Prescription required

Ascoril C New Syp
5% offRx

Ascoril C New Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 4mg/5mL + 10mg/5mL - 120 ml

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Bylenta D Tab
5% offRx

Bylenta D Tab

Lloyd Healthcare - Tablet - 40mg + 10mg - 10 S

₹182₹192

Save ₹10

Prescription required

Cetalore-M Tab
5% offRx

Cetalore-M Tab

Klm Lab - Tablet - 4mg/5mL + 2.5mg/5mL - 10 S

₹116₹122

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Derinide 0.5MG Respules

Respule - 0.5 mg - 5 X2 ml

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Dotcoff Ls

Icarus Healthcare - 100 ml

₹98₹103

Save ₹5

Prescription required

Ebahist 10MG Tab
Rx

Ebahist 10MG Tab

East West Pharma - Tablet - 10 mg - 10 S

₹91₹95

Save ₹4

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
12% off

Arm Sling (Xl) Vissco

1 X2

₹330₹375

Save ₹45

Vaseline Jelly 12GM

12 G

₹10
12% off

Wrist Spilint M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹348₹395

Save ₹47

12% off

Abdominal Belt L (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹638₹725

Save ₹87

10% off

Ir Thermometer Tx21I

1 X1

₹1,710₹1,899

Save ₹189

12% off

Mallet Finger Splint [Uni]

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹97₹110

Save ₹13

12% off

L S Belt M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹924₹1,050

Save ₹126

10% off

B P Handle Spl.

1

₹135₹150

Save ₹15

Okacet 30 ml Syrup FAQs

What is Okacet 30 ml Syrup used for?
Okacet 30 ml Syrup is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Okacet 30 ml Syrup?
Okacet 30 ml Syrup contains Cetirizine (5mg/5ml). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Okacet 30 ml Syrup a prescription medicine?
Yes. Okacet 30 ml Syrup is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Okacet 30 ml Syrup?
Take the missed dose of Okacet as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Okacet 30 ml Syrup?
Cetirizine 30 ml Syrup has the same active ingredient and strength and is listed from ₹18 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Okacet 30 ml Syrup cost on PingMeDoc Pharmacy?
Okacet 30 ml Syrup starts at ₹21 (MRP ₹22) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 30ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Okacet 30 ml Syrup delivered?
Okacet 30 ml Syrup is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Okacet 30 ml Syrup, Quick facts

Salt
Cetirizine (5mg/5ml)
Best price
₹21 (₹0.70 per ml)
MRP
₹22
Prescription
Required (Rx)
Variants
30ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Okacet 30 ml Syrup is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Okacet 30 ml Syrup.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.