Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Topovid Gargle

Povidone Iodine (2% w/v)

Order Topovid Gargle online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹201MRP ₹2115% off₹2.01 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Povidone Iodine (2% w/v)
Available variants: 100ML
Best price: ₹201 (₹2.01 per ml)
MRP: ₹211
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Topovid Gargle.

You are viewing

Topovid Gargle

100 ml

₹201

₹2.01 per ml

  • Bett Gargle

    Biological E Ltd · 100 ml

    ₹113

    ₹1.13 per ml

    Save 44%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Topovid Gargle. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Topovid Gargle

Topovid Gargle contains Povidone Iodine (2% w/v).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Topovid Gargle as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Topovid Gargle than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Topovid Gargle. Some combinations can change how Topovid Gargle works or raise the chance of side effects.

How to store Topovid Gargle

Store Topovid Gargle below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Topovid Gargle

Medicines with the same active ingredient (Povidone Iodine (2% w/v)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Topovid Gargle
Bett GargleBiological E Ltd100ML₹11344% cheaper
Drez Gargle.STEDMAN PHARMACEUTICALS(P)LTD60ML₹13234% cheaper
Betakind GargleMANKIND (PHARMA)50ML₹13931% cheaper
Betadine G.2% Mint 50 mlWIN-MEDICARE PVT LTD`50ML₹1905% cheaper
Betadine G.2% Mint 100 mlWIN-MEDICARE PVT LTD`100ML₹31356% more
See all substitutes and alternatives

More in Antiseptics & Disinfectants

View categories
Addex Ointment
5% offRx

Addex Ointment

Franco-Indian Pharmaceuticals - Ointment - 500mg - 10 G

₹188₹198

Save ₹10

Prescription required

Betadine Cream 5%
5% off

Betadine Cream 5%

Win-Medicare Pvt Ltd - Cream - 5%W/W - 10 G

₹38₹40

Save ₹2

Betadine Oint 125GM
5% off

Betadine Oint 125GM

Win-Medicare Pvt Ltd - Ointment - 125 gm - 125 G

₹450₹474

Save ₹24

Betadine Oint 250GM
5% off

Betadine Oint 250GM

Win-Medicare Pvt Ltd - Ointment - 250 gm - 250 G

₹717₹755

Save ₹38

Betadine Prep Alcoholic Solu 10%
Rx

Betadine Prep Alcoholic Solu 10%

Win-Medicare Pvt Ltd - 100 ml

₹120

Prescription required

Cipladine Oint 25GM
5% off

Cipladine Oint 25GM

Cipla Limited - Ointment - 25 gm - 25 G

₹86₹91

Save ₹5

Dettol Antiseptic Liq

Dettol Antiseptic Liq

Reckitt Benckiser (India) Pvt Ltd - 60 ml

₹41
5% offRx

Gumloc Gel

Abbott Healthcare Pvt Ltd - Gel - 0.1%W/V + 1%W/V + 2%W/V - 10 ml

₹115₹121

Save ₹6

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Tranofast-500 Tab
5% offRx

Tranofast-500 Tab

1 X10

₹185₹194

Save ₹9

Prescription required

Dynaflex Plus
6% offRx

Dynaflex Plus

1 X10

₹33₹35

Save ₹2

Prescription required

Azeltra 500 Tab
6% offRx

Azeltra 500 Tab

1 X3

₹67₹71

Save ₹4

Prescription required

Atr 40MG Tab
5% offRx

Atr 40MG Tab

10

₹180₹190

Save ₹10

Prescription required

Thionoxide -4 Cap
5% offRx

Thionoxide -4 Cap

1*10

₹170₹179

Save ₹9

Prescription required

Glidum-Mf2
6% offRx

Glidum-Mf2

1 X10

₹49₹52

Save ₹3

Prescription required

Rozutin Cla Gold Cap
5% offRx

Rozutin Cla Gold Cap

1 X10

₹188₹198

Save ₹10

Prescription required

Ofler M Sus 30ML
5% offRx

Ofler M Sus 30ML

30 ml

₹71₹75

Save ₹4

Prescription required

Topovid Gargle FAQs

What is Topovid Gargle used for?
Topovid Gargle is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Topovid Gargle?
Topovid Gargle contains Povidone Iodine (2% w/v). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Topovid Gargle a prescription medicine?
Yes. Topovid Gargle is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Topovid Gargle?
Take the missed dose of Topovid Gargle as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Topovid Gargle?
Bett Gargle has the same active ingredient and strength and is listed from ₹113 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Topovid Gargle cost on PingMeDoc Pharmacy?
Topovid Gargle starts at ₹201 (MRP ₹211) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 100ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Topovid Gargle delivered?
Topovid Gargle is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Topovid Gargle, Quick facts

Salt
Povidone Iodine (2% w/v)
Best price
₹201 (₹2.01 per ml)
MRP
₹211
Prescription
Required (Rx)
Variants
100ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Topovid Gargle is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Topovid Gargle.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.