Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml

Levocetirizine (2.5mg)

Order Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹129MRP ₹1365% off₹2.15 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Levocetirizine (2.5mg)
Available variants: 60ML
Best price: ₹129 (₹2.15 per ml)
MRP: ₹136
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml.

You are viewing

Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml

60 ml

₹129

₹2.15 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml

Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml contains Levocetirizine (2.5mg).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Aristo L-Cetrest as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Aristo L-Cetrest than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Aristo L-Cetrest. Some combinations can change how Aristo L-Cetrest works or raise the chance of side effects.

How to store Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml

Store Aristo L-Cetrest below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml

Medicines with the same active ingredient (Levocetirizine (2.5mg)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml
Alexcet-L Syrup 30 ml30ML₹3672% cheaper
Lc Troy Syrup 30 ml30ML₹3970% cheaper
Levocad 30 ml Syrup30ML₹4069% cheaper
1-Al SyrupFDC Ltdsyrup · 30ML₹5061% cheaper
Alexcet-L Syrup 60 ml60ML₹5756% cheaper
Olebest SyrupCOMMON PRODUCTSsyrup · 60ML₹7443% cheaper
Rhinam SyrupZORVIA HEALTHCARE LIMITEDsyrup · 60ML₹8435% cheaper
See all substitutes and alternatives

More in Anti-Allergics

View categories
Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

Ascoril C New Syp
5% offRx

Ascoril C New Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 4mg/5mL + 10mg/5mL - 120 ml

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Bylenta D Tab
5% offRx

Bylenta D Tab

Lloyd Healthcare - Tablet - 40mg + 10mg - 10 S

₹182₹192

Save ₹10

Prescription required

Cetalore-M Tab
5% offRx

Cetalore-M Tab

Klm Lab - Tablet - 4mg/5mL + 2.5mg/5mL - 10 S

₹116₹122

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Derinide 0.5MG Respules

Respule - 0.5 mg - 5 X2 ml

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Dotcoff Ls

Icarus Healthcare - 100 ml

₹98₹103

Save ₹5

Prescription required

Ebahist 10MG Tab
Rx

Ebahist 10MG Tab

East West Pharma - Tablet - 10 mg - 10 S

₹91₹95

Save ₹4

Prescription required

5% offRx

Fusinol Oint 5GM

5 G

₹71₹75

Save ₹4

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
12% off

Arm Sling (Xl) Vissco

1 X2

₹330₹375

Save ₹45

Vaseline Jelly 12GM

12 G

₹10
12% off

Wrist Spilint M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹348₹395

Save ₹47

12% off

Abdominal Belt L (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹638₹725

Save ₹87

10% off

Ir Thermometer Tx21I

1 X1

₹1,710₹1,899

Save ₹189

12% off

Mallet Finger Splint [Uni]

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹97₹110

Save ₹13

12% off

L S Belt M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹924₹1,050

Save ₹126

10% off

B P Handle Spl.

1

₹135₹150

Save ₹15

Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml FAQs

What is Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml used for?
Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml?
Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml contains Levocetirizine (2.5mg). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml a prescription medicine?
Yes. Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml?
Take the missed dose of Aristo L-Cetrest as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml?
Alexcet-L Syrup 30 ml has the same active ingredient and strength and is listed from ₹36 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml cost on PingMeDoc Pharmacy?
Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml starts at ₹129 (MRP ₹136) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 60ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml delivered?
Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml, Quick facts

Salt
Levocetirizine (2.5mg)
Best price
₹129 (₹2.15 per ml)
MRP
₹136
Prescription
Required (Rx)
Variants
60ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Aristo L-Cetrest Syrup 60 ml.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.