Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredBdr Pharmaceuticals InternatioDERMA

Bdluli Cream 50 g

Luliconazole (1% w/w)

Bdluli Cream 50 g is used for treatment of Fungal skin infections.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹365MRP ₹3845% off₹7.30 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Luliconazole (1% w/w)
Available variants: cream 50 gm 50GM
Best price: ₹365 (₹7.30 per g)
MRP: ₹384
Prescription: Required
Manufacturer: BDR PHARMACEUTICALS INTERNATIO

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Bdluli Cream 50 g.

You are viewing

Bdluli Cream 50 g

cream - 50 gm - 50 g

₹365

₹7.30 per g

  • Lunoid Soap

    SKINOCEAN PHARMACEUTICALS · soap - 75 g · Rx

    ₹170

    ₹2.27 per g

    Save 69%
  • Lulinext Sl Cream

    COMMON PRODUCTS · cream - 30 g · Rx

    ₹191

    ₹6.38 per g

    Save 13%
  • Luliclinz Cream

    Canixa Life Sciences Pvt. Ltd. · cream - 15 g · Rx

    ₹97

    ₹6.46 per g

    Save 12%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Bdluli Cream 50 g. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Bdluli Cream 50 g

Bdluli Cream 50 g contains Luliconazole (1% w/w). It belongs to the Antifungal class of medicines.

Uses of Bdluli Cream 50 g

Treatment of Fungal skin infections

Key benefits

  • In Treatment of Fungal skin infections Bdluli Cream is an antifungal medicine that kills the fungi causing the infection and helps relieve itching
  • redness
  • scaling
  • and discomfort. It is used to treat interdigital tinea pedis (athlete’s foot)
  • tinea cruris (jock itch)
  • and tinea corporis (ringworm). Using it as prescribed helps clear the infection and reduces the chance of recurrence
  • improving skin comfort.

How Bdluli Cream 50 g works

Bdluli Cream is an antifungal medication that treats skin infections. It kills the infection-causing fungi by destroying their cell membrane. This relieves discomfort, itching, and irritation on the skin.

How to take Bdluli Cream 50 g

This medicine is for external use only. Use it in the dose and duration as advised by your doctor. Check the label for directions before use. Clean and dry the affected area and apply the cream. Wash your hands after applying, unless hands are the affected area.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

If you miss a dose of Bdluli Cream, apply it as soon as possible. However, if it is almost time for your next dose, skip the missed dose and go back to your regular schedule. Do not double the dose.

If you take too much

An overdose of this medicine is unlikely from skin use; swallowing the preparation may cause stomach upset. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Bdluli Cream 50 g

Most side effects of Bdluli are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Most side effects do not require any medical attention and disappear as your body adjusts to the medicine. Consult your doctor if they persist or if you’re worried about them

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Bdluli Cream 50 g

PregnancyPregnancy CONSULT YOUR DOCTOR
BreastfeedingBreast feeding CONSULT YOUR DOCTOR
AlcoholAlcohol
DrivingDriving
KidneyKidney
LiverLiver
Habit formingNo

Warnings and precautions

Keep applying for the full period your doctor stated, usually two to four weeks, and for a week or two after the rash has cleared. Stopping when it looks better is why ringworm keeps coming back. Apply a little beyond the visible edge of the patch — the fungus extends further than the redness. Do not use a combination cream containing a steroid on a fungal infection unless a doctor has specifically prescribed it. The steroid calms the redness while the fungus spreads underneath. See a doctor if the rash covers a large area, involves the scalp or nails, or has not improved in two weeks — these usually need tablets as well.

Do not take Bdluli if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. For external use only. Not for use in the eyes.

Interactions with other medicines

No significant interactions are expected from preparations used on the skin.

How to store Bdluli Cream 50 g

Store below 30°C, away from direct sunlight. Close the cap tightly after each use. Keep out of the reach of children.

Expert advice for Bdluli Cream 50 g

Bdluli Cream helps treat skin infections caused by many different types of fungi. Few healthy tips for Athlete's Foot: Keep your feet clean and dry, particularly between the toes. Cut your nails short and prefer open-toe shoes for everyday use. Use a separate clean towel for the feet and wear clean cotton socks. Never share your socks, shoes, and towel with others. Apply an amount sufficient to cover the affected area and 1 inch of the immediate surrounding skin. It can take a few weeks for the infection to clear and a few months before the skin returns to its normal color. Finish the full course of treatment even if you feel better. It is not taken orally, so it does not cause many side effects. Avoid getting it in the eyes, nose, or mouth. If accidental exposure occurs, rinse immediately with plenty of water. Inform your doctor if the infection has not cleared up after four weeks of treatment.

Manufacturer and class

Manufacturer:
BDR PHARMACEUTICALS INTERNATIO
Therapeutic class:
DERMA
Drug class:
Antifungal
Chemical class:
Dichlorobenzenes

Substitutes for Bdluli Cream 50 g

Medicines with the same active ingredient (Luliconazole (1% w/w)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Bdluli Cream 50 g
Luliclinz CreamCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.cream · 15GM₹9773% cheaper
L-Candi CreamCOMED CHEMICALS`cream · 10GM₹10571% cheaper
Ludid CreamWIN PHARMAcream · 10GM₹10771% cheaper
Lulibrut Cream 15 gMANKIND (PHARMA)cream · 15GM₹14660% cheaper
Luliderm CreamARISTO PHARMACEUTICALS PVT LTDcream · 10GM₹15159% cheaper
Lulican Cream 20 gGLENMARK PHARMACEUTICALScream · 20GM₹15159% cheaper
Lulimac CreamMacleods Pharmaceuticals Pvt Ltdcream · 10GM₹16056% cheaper
Luligee CreamOAKNET LIFESCIENCEScream · 10GM₹16256% cheaper
Lunoid SoapSKINOCEAN PHARMACEUTICALSsoap · 75GM₹17053% cheaper
Lu 1 CreamDERMAREX HEALTHCARE (P) LTD.`cream · 20GM₹17452% cheaper
Lulinext Sl CreamCOMMON PRODUCTScream · 30GM₹19148% cheaper
Fenza L CreamGLENMARK PHARMACEUTICALScream · 10GM₹20843% cheaper
See all substitutes and alternatives

More from Bdr Pharmaceuticals Internatio

View categories
Bd Lym Caps
5% offRx

Bd Lym Caps

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Capsule - 10 S

₹441₹464

Save ₹23

Prescription required

Ceragrace Moisturizing Lotion
5% off

Ceragrace Moisturizing Lotion

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Lotion - 200 ml

₹721₹759

Save ₹38

Ciclorox Cream
5% offRx

Ciclorox Cream

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Cream - 30 G

₹150₹158

Save ₹8

Prescription required

Clenoxa 40MG Inj
5% offRx

Clenoxa 40MG Inj

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Injection - 40 mg - 0.4 ml

₹433₹455

Save ₹22

Prescription required

Clenoxa 60MG Inj
5% offRx

Clenoxa 60MG Inj

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Injection - 60 mg - 0.6 ml

₹681₹717

Save ₹36

Prescription required

Eplinora-25MG Tab
5% offRx

Eplinora-25MG Tab

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Tablet - 25 mg - 10 S

₹222₹234

Save ₹12

Prescription required

Eztarica 10MG Tab
5% offRx

Eztarica 10MG Tab

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Tablet - 10 mg - 10 S

₹146₹154

Save ₹8

Prescription required

Eztarica Bm Tab
5% offRx

Eztarica Bm Tab

Bdr Pharmaceuticals Internatio - Tablet - 10 S

₹312₹328

Save ₹16

Prescription required

More in Antifungal

View categories
5% offRx

Amorya Cream

Yaher Pharma - Cream - 50 G

₹213₹224

Save ₹11

Prescription required

Amrosys Cream
Rx

Amrosys Cream

Systopic Lab - Cream - 15 G

₹151₹158

Save ₹7

Prescription required

5% offRx

Auxerg Cream

Cipla Limited - Cream - 50 G

₹261₹275

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

C-Pro Cream

Med Manor Organics Pvt Ltd - Cream - 30 Gms

₹220₹232

Save ₹12

Prescription required

Candid Gel
10% offRx

Candid Gel

Glenmark Pharmaceuticals - Gel - 15 G

₹131₹146

Save ₹15

Prescription required

10% offRx

Candid Mouth Paint

Glenmark Pharmaceuticals - Solution - 25 ml

₹166₹185

Save ₹19

Prescription required

Candidox Lotion
5% offRx

Candidox Lotion

Glenmark Pharmaceuticals - Lotion - 30 ml

₹274₹289

Save ₹15

Prescription required

Cicloher Cream
5% offRx

Cicloher Cream

Yaher Pharma - Cream - 60 G

₹267₹281

Save ₹14

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Preloxetin 75/20 Cap
5% offRxOut of stock

Preloxetin 75/20 Cap

V Aid Biotech - Capsule - 10 S

₹178₹187

Save ₹9

Prescription required

Xylocaine 10% Spray
5% offRx

Xylocaine 10% Spray

German Remedies - Spray - 50 ml

₹621₹654

Save ₹33

Prescription required

Amintoz Tab
5% offRxOut of stock

Amintoz Tab

Linux Laboratories - Tablet - 10 S

₹41₹43

Save ₹2

Prescription required

5% offRxOut of stock

Telekast 10MG Tab 10S

Lupin Lab - Tablet - 10 mg - 10 S

₹167₹176

Save ₹9

Prescription required

Lirafit Injection (Pen)
5% offRx

Lirafit Injection (Pen)

Glenmark Pharmaceuticals - Injection - 1 S

₹1,982₹2,086

Save ₹104

Prescription required

5% offRxOut of stock

Testoki Tab

Uni-Sankyo - Tablet - 10 S

₹284₹298

Save ₹14

Prescription required

Mypen 2
5% offOut of stock

Mypen 2

Wockhardt Ltd - 1 S

₹712₹749

Save ₹37

5% offRxOut of stock

Glisen Mf 1MG Tab

Alembic Pharma - Tablet - 1 mg - 15 S

₹204₹215

Save ₹11

Prescription required

Bdluli Cream 50 g FAQs

What is Bdluli Cream 50 g used for?
Bdluli Cream 50 g is commonly used for Treatment of Fungal skin infections. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Bdluli Cream 50 g?
Bdluli Cream 50 g contains Luliconazole (1% w/w). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Bdluli Cream 50 g?
This medicine is for external use only. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Bdluli Cream 50 g work?
Bdluli Cream is an antifungal medication that treats skin infections.
Is Bdluli Cream 50 g a prescription medicine?
Yes. Bdluli Cream 50 g is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Bdluli Cream 50 g?
The side effects reported most often with Bdluli are Most side effects do not require any medical attention and disappear as your body adjusts to the medicine. Consult your doctor if they persist or if you’re worried about them. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Bdluli Cream 50 g be taken during pregnancy?
Pregnancy CONSULT YOUR DOCTOR Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Bdluli.
Can I drink alcohol while taking Bdluli Cream 50 g?
Alcohol
What if I miss a dose of Bdluli Cream 50 g?
If you miss a dose of Bdluli Cream, apply it as soon as possible.
Is Bdluli Cream 50 g habit forming?
No. Bdluli Cream 50 g is not known to be habit forming when taken as prescribed.
Is there a cheaper substitute for Bdluli Cream 50 g?
Luliclinz Cream has the same active ingredient and strength and is listed from ₹97 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Bdluli Cream 50 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Bdluli Cream 50 g starts at ₹365 (MRP ₹384) on PingMeDoc Pharmacy. Available in cream 50 gm 50GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Bdluli Cream 50 g?
Bdluli Cream 50 g is manufactured by BDR PHARMACEUTICALS INTERNATIO. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Bdluli Cream 50 g delivered?
Bdluli Cream 50 g is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Bdluli Cream 50 g, Quick facts

Salt
Luliconazole (1% w/w)
Form
cream
Best price
₹365 (₹7.30 per g)
MRP
₹384
Prescription
Required (Rx)
Brand
BDR PHARMACEUTICALS INTERNATIO
Manufacturer
BDR PHARMACEUTICALS INTERNATIO
Therapeutic class
DERMA
Drug class
Antifungal
Chemical class
Dichlorobenzenes
Action class
Fungal Ergosterol Synthesis Inhibitor
Habit forming
No
Variants
cream 50 gm 50GM
Delivery
Standard across India

References

The information on Bdluli Cream 50 g is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. PingMeDoc clinical monograph library — compiled from Indian package inserts, the Indian Pharmacopoeia
  2. CDSCO schedules and standard pharmacology references. Reviewed for patient readability. This is general information, not a substitute for your doctor's advice.
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Bdluli Cream 50 g.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.