Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredTroikaa Pharmaceuticals`

Dynapar Gel 30 g

Gel

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹151MRP ₹1595% off₹5.03 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Available variants: gel 30 gm 30GM
Best price: ₹151 (₹5.03 per g)
MRP: ₹159
Prescription: Required
Manufacturer: TROIKAA PHARMACEUTICALS`

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

How Dynapar Gel 30 g works

Dynapar Gel is a non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID). It works by blocking the release of certain chemical messengers that cause pain and inflammation (redness and swelling) on the skin.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Dynapar as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Dynapar than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Safety advice for Dynapar Gel 30 g

PregnancyDynapar Gel is unsafe to use during pregnancy.<br>There is positive evidence of human fetal risk, but the benefits from use in pregnant women may be acceptable despite the risk, for example in life-threatening situations. Please consult your doctor.
BreastfeedingDynapar Gel is probably safe to use during lactation. Limited human data suggests that the drug does not represent a significant risk to the baby.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Dynapar. Some combinations can change how Dynapar works or raise the chance of side effects.

How to store Dynapar Gel 30 g

Store Dynapar below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Manufacturer and class

Manufacturer:
TROIKAA PHARMACEUTICALS`

More from Troikaa Pharmaceuticals`

View categories
Aqua E 400MG Cap
5% off

Aqua E 400MG Cap

Troikaa Pharmaceuticals - Capsule - 400 mg - 10 S

₹75₹79

Save ₹4

Chymotroy Forte Tab
5% offRx

Chymotroy Forte Tab

Troikaa Pharmaceuticals - Tablet - 20 S

₹431₹454

Save ₹23

Prescription required

Citrazinc SR + Tab
5% offRx

Citrazinc SR + Tab

Troikaa Pharmaceuticals - Tablet - 10 S

₹119₹125

Save ₹6

Prescription required

Diclotroy Aq Inj
5% offRx

Diclotroy Aq Inj

Troikaa Pharmaceuticals - Injection - 1 ml

₹39₹41

Save ₹2

Prescription required

5% offRx

Diclotroy Qps

Troikaa Pharmaceuticals - 30 ml

₹338₹356

Save ₹18

Prescription required

5% offRx

Diclotroy Qps Plus

Troikaa Pharmaceuticals - 15 ml

₹181₹191

Save ₹10

Prescription required

Diltigesic Organogel 30GM
5% offRx

Diltigesic Organogel 30GM

Troikaa Pharmaceuticals - 30 gm - 30 G

₹223₹234

Save ₹11

Prescription required

5% off

Doloxicam Dt Tab

Troikaa Pharmaceuticals - Tablet - 20mg - 15 S

₹233₹246

Save ₹13

More in NSAID Painkillers

View categories
Aceco Ps Tab
5% offRx

Aceco Ps Tab

Lewin Healthcare - Tablet - 100mg + 325mg - 10 S

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

Acewave P Tab
Rx

Acewave P Tab

Cresha Lifesciences - Tablet - 100mg + 325mg - 10 S

₹53₹55

Save ₹2

Prescription required

Aclogain-Mr Tab
5% offRx

Aclogain-Mr Tab

Life Gain Pharma - Tablet - 100mg + 4mg - 10 S

₹165₹173

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Alcoxib-Mr Tab

1 X10

₹199₹209

Save ₹10

Prescription required

Anaflam-Th4 Tab
5% offRx

Anaflam-Th4 Tab

Albert David Ltd - Tablet - 100mg + 325mg + 4mg - 10 S

₹208₹219

Save ₹11

Prescription required

Artixol Cap
5% offRx

Artixol Cap

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 2mg - 10 S

₹156₹164

Save ₹8

Prescription required

Diclogain Liniment
5% offRx

Diclogain Liniment

Life Gain Pharma - 30 ml

₹112₹118

Save ₹6

Prescription required

Dolokind 10S
5% offRx

Dolokind 10S

Mankind (Pharma) - 10 S

₹42₹44

Save ₹2

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Tranofast-500 Tab
5% offRx

Tranofast-500 Tab

1 X10

₹185₹194

Save ₹9

Prescription required

Dynaflex Plus
6% offRx

Dynaflex Plus

1 X10

₹33₹35

Save ₹2

Prescription required

Azeltra 500 Tab
6% offRx

Azeltra 500 Tab

1 X3

₹67₹71

Save ₹4

Prescription required

Atr 40MG Tab
5% offRx

Atr 40MG Tab

10

₹180₹190

Save ₹10

Prescription required

Thionoxide -4 Cap
5% offRx

Thionoxide -4 Cap

1*10

₹170₹179

Save ₹9

Prescription required

Glidum-Mf2
6% offRx

Glidum-Mf2

1 X10

₹49₹52

Save ₹3

Prescription required

Rozutin Cla Gold Cap
5% offRx

Rozutin Cla Gold Cap

1 X10

₹188₹198

Save ₹10

Prescription required

Ofler M Sus 30ML
5% offRx

Ofler M Sus 30ML

30 ml

₹71₹75

Save ₹4

Prescription required

Dynapar Gel 30 g FAQs

What is Dynapar Gel 30 g used for?
Dynapar Gel 30 g is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
How does Dynapar Gel 30 g work?
Dynapar Gel is a non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID).
Is Dynapar Gel 30 g a prescription medicine?
Yes. Dynapar Gel 30 g is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
Can Dynapar Gel 30 g be taken during pregnancy?
Dynapar Gel is unsafe to use during pregnancy.<br>There is positive evidence of human fetal risk, but the benefits from use in pregnant women may be acceptable despite the risk, for example in life-threatening... Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Dynapar.
What if I miss a dose of Dynapar Gel 30 g?
Take the missed dose of Dynapar as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
How much does Dynapar Gel 30 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Dynapar Gel 30 g starts at ₹151 (MRP ₹159) on PingMeDoc Pharmacy. Available in gel 30 gm 30GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Dynapar Gel 30 g?
Dynapar Gel 30 g is manufactured by TROIKAA PHARMACEUTICALS`. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Dynapar Gel 30 g delivered?
Dynapar Gel 30 g is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Dynapar Gel 30 g, Quick facts

Form
gel
Best price
₹151 (₹5.03 per g)
MRP
₹159
Prescription
Required (Rx)
Brand
TROIKAA PHARMACEUTICALS`
Manufacturer
TROIKAA PHARMACEUTICALS`
Variants
gel 30 gm 30GM
Delivery
Standard across India

References

The information on Dynapar Gel 30 g is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Dynapar Gel 30 g.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.