
Aceco Ps Tab
Lewin Healthcare - Tablet - 100mg + 325mg - 10 S
Save ₹6
Prescription required
Ibuprofen (100mg) + Paracetamol (162.5mg)
Order Flexib 60 ml Suspension online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Medicines with the same active ingredient and strength as Flexib 60 ml Suspension.
You are viewing
Flexib 60 ml Suspension
60 ml
₹47
₹0.78 per ml
CIPLA LIMITED · suspension - 100 ml · Rx
₹21
₹0.21 per ml
MANKIND (PHARMA) · 60 ml · Rx
₹33
₹0.55 per ml
100 ml · Rx
₹57
₹0.57 per ml
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Flexib 60 ml Suspension. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Flexib 60 ml Suspension contains Ibuprofen (100mg) + Paracetamol (162.5mg).
Take the missed dose of Flexib as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Taking more Flexib than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.
Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Flexib. Some combinations can change how Flexib works or raise the chance of side effects.
Store Flexib below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.
Medicines with the same active ingredient (Ibuprofen (100mg) + Paracetamol (162.5mg)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.
| Medicine | Pack | Price | vs Flexib 60 ml Suspension |
|---|---|---|---|
| Ibugesic Orange SuspensionCIPLA LIMITED | suspension · 100 Ml | ₹21 | 55% cheaper |
| Ibukind Plus SuspensionMANKIND (PHARMA) | 60ML | ₹33 | 29% cheaper |
| Combiflam SuspensionSANOFI INDIA LTD | suspension · 60 Ml | ₹52 | 11% more |
| Aristo Gesic Suspension 100 ml | 100ML | ₹57 | 22% more |

Lewin Healthcare - Tablet - 100mg + 325mg - 10 S
Save ₹6
Prescription required

Cresha Lifesciences - Tablet - 100mg + 325mg - 10 S
Save ₹2
Prescription required

Life Gain Pharma - Tablet - 100mg + 4mg - 10 S
Save ₹8
Prescription required
1 X10
Save ₹10
Prescription required

Albert David Ltd - Tablet - 100mg + 325mg + 4mg - 10 S
Save ₹11
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 2mg - 10 S
Save ₹8
Prescription required

Life Gain Pharma - 30 ml
Save ₹6
Prescription required

Mankind (Pharma) - 10 S
Save ₹2
Prescription required

1 X10
Save ₹9
Prescription required

1 X10
Save ₹2
Prescription required

1 X3
Save ₹4
Prescription required

10
Save ₹10
Prescription required

1*10
Save ₹9
Prescription required

1 X10
Save ₹3
Prescription required

1 X10
Save ₹10
Prescription required

30 ml
Save ₹4
Prescription required
The information on Flexib 60 ml Suspension is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.