Skip to main content
PingMeDoc
OTC · No prescription

Glucose 075 g

Order Glucose 075 g online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹30₹0.40 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Available variants: 75GM
Best price: ₹30 (₹0.40 per g)
Prescription: Not required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

More in Protein & Nutrition

View categories
Atoderm Intensive Gel-Creme
5% off

Atoderm Intensive Gel-Creme

Bioderma - Gel - 75 ml

₹941₹990

Save ₹49

Bifilac Clausi Oral Sus
10% offRx

Bifilac Clausi Oral Sus

Tablets India Limited - Oral - 10 X5 ml

₹422₹469

Save ₹47

Prescription required

Bifilac Hp
5% offRx

Bifilac Hp

Tablets India Limited - 10 S

₹217₹228

Save ₹11

Prescription required

Calbrit Plus Tab
5% off

Calbrit Plus Tab

Elbrit Life Sciences - Tablet - 1000IU + 500mg - 15 S

₹143₹150

Save ₹7

Calibrain Neo Drops
5% off

Calibrain Neo Drops

Brio Bliss Life Science - Drop - 100mg - 60 ml

₹618₹650

Save ₹32

Carnisure 500 Tablet
Rx

Carnisure 500 Tablet

Torrent Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 Tablet

₹429₹438

Save ₹9

Prescription required

5% off

Cheri Syrup

Indchemie Health Specialities - Syrup - 0.5mg/15mL + 7.5mcg/15mL + 32.8mg/15mL - 200 ml

₹183₹192

Save ₹9

Extend Hair Tablet
10% off

Extend Hair Tablet

Klm Lab - Tablet - 10 Tablet

₹239₹265

Save ₹26

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories

Arm Sling (Xl) Vissco

1 X2

₹375

Vaseline Jelly 12GM

12 G

₹10

Wrist Spilint M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹395

Abdominal Belt L (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹725

Ir Thermometer Tx21I

1 X1

₹1,899

Mallet Finger Splint [Uni]

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹110

L S Belt M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹1,050

B P Handle Spl.

1

₹150

Product FAQs

Who sells Glucose 075 g on PingMeDoc?
Glucose 075 g is sold by PingMeDoc Pharmacy, a licensed pharmacy. Check the batch number and expiry date on the pack when it arrives.
How much does Glucose 075 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Glucose 075 g starts at ₹30 on PingMeDoc Pharmacy. Available in 75GM. Final price is confirmed at checkout and may vary with stock.
How is Glucose 075 g delivered?
Glucose 075 g is couriered to your address with tracking. The delivery timeline for your pincode is confirmed at checkout.

Glucose 075 g, Quick facts

Best price
₹30 (₹0.40 per g)
Prescription
Not required (OTC)
Variants
75GM
Delivery
Standard across India

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.