Skip to main content
PingMeDoc
OTC · No prescriptionCipla Limited

Omnigel Spray 55 g

Spray

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹235MRP ₹2475% off₹4.27 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Available variants: spray 55 gm 55GM
Best price: ₹235 (₹4.27 per g)
MRP: ₹247
Prescription: Not required
Manufacturer: CIPLA LIMITED

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

More from Cipla Limited

View categories
8X Cream
5% offRx

8X Cream

Cipla Limited - Cream - 30 G

₹241₹253

Save ₹12

Prescription required

8X Kt Shampoo
5% offRx

8X Kt Shampoo

Cipla Limited - Shampoo - 60 ml

₹289₹304

Save ₹15

Prescription required

8X Shampoo
10% offRx

8X Shampoo

Cipla Limited - Cream - 120 ml

₹455₹506

Save ₹51

Prescription required

8X-Kt Shampoo
5% offRx

8X-Kt Shampoo

Cipla Limited - Shampoo - 100 ml

₹466₹490

Save ₹24

Prescription required

Ablung 100MG Cap
5% offRx

Ablung 100MG Cap

Cipla Limited - Capsule - 100 mg - 10 S

₹111₹117

Save ₹6

Prescription required

Ablung N Tab
5% offRx

Ablung N Tab

Cipla Limited - Tablet - 15 S

₹226₹238

Save ₹12

Prescription required

Ablung SR 200MG Tab
5% offRx

Ablung SR 200MG Tab

Cipla Limited - Tablet - 200 mg - 10 S

₹234₹246

Save ₹12

Prescription required

Acapella Vibratory Pep(Blue) Portex
5% off

Acapella Vibratory Pep(Blue) Portex

Cipla Limited - 1 S

₹5,225₹5,500

Save ₹275

More in Pain Sprays & Gels

View categories
Aclogain-Mr Tab
5% offRx

Aclogain-Mr Tab

Life Gain Pharma - Tablet - 10 S

₹165₹173

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Acnay Gel

Med Manor Organics Pvt Ltd - Gel - 10 G

₹164₹173

Save ₹9

Prescription required

5% offRx

Ampilox Cv 625MG Tab

Zydus Healthcare Pharma - Tablet - 625 mg - 10 S

₹186₹195

Save ₹9

Prescription required

Cefobact Cv Tab
5% offRx

Cefobact Cv Tab

Genfo Bioceuticals Pvt Ltd - Tablet - 10 S

₹347₹365

Save ₹18

Prescription required

5% offRx

Cefoprox Cv 325

Cipla Limited - 10 S

₹377₹396

Save ₹19

Prescription required

Ebercos Cream 30GM
5% offRx

Ebercos Cream 30GM

Empee Distributors - Cream - 30 gm - 30 G

₹428₹450

Save ₹22

Prescription required

5% offRx

Emvose Trio

Medopharm - 10

₹169₹177

Save ₹8

Prescription required

Faroright 300MG Er Tab
5% offRx

Faroright 300MG Er Tab

Sun Pharma 2 - Tablet - 300 mg - 10 S

₹1,269₹1,336

Save ₹67

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
5% offRx

Lurasid 80MG Tab

Intas Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 80 mg - 10 S

₹256₹270

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

Vildaprime M 50/1000 Tab

Primus Pharma - Tablet - 15 S

₹135₹142

Save ₹7

Prescription required

K One Ct Lotion
5% offRxOut of stock

K One Ct Lotion

Bioswizz Pharmaceuticals Ltd - Lotion - 100 ml

₹221₹233

Save ₹12

Prescription required

5% off

Albmen Pro Kesar Badam Flv Powder

Sterling Medico - Powder - 375 G

₹1,519₹1,599

Save ₹80

Heprox Sachet
5% offOut of stock

Heprox Sachet

Spacilac Healthcare Private Li - Sachet - 15 G

₹151₹159

Save ₹8

Stimucor 2.5 Tab
5% offRx

Stimucor 2.5 Tab

Corona Remedies Pvt Ltd - Tablet - 5 S

₹150₹158

Save ₹8

Prescription required

Alkaston-B6 Syrup
5% offRxOut of stock

Alkaston-B6 Syrup

IPCA Laboratories Ltd - Syrup - 200 ml

₹240₹252

Save ₹12

Prescription required

6% offRxOut of stock

Esole Sachets

Akumentis Healthcare Ltd - Sachet - .75 G

₹17₹18

Save ₹1

Prescription required

Product FAQs

Who sells Omnigel Spray 55 g on PingMeDoc?
Omnigel Spray 55 g is sold by PingMeDoc Pharmacy, a licensed pharmacy. Check the batch number and expiry date on the pack when it arrives.
How much does Omnigel Spray 55 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Omnigel Spray 55 g starts at ₹235 on PingMeDoc Pharmacy. Available in spray 55 gm 55GM. Final price is confirmed at checkout and may vary with stock.
How is Omnigel Spray 55 g delivered?
Omnigel Spray 55 g is couriered to your address with tracking. The delivery timeline for your pincode is confirmed at checkout.

Omnigel Spray 55 g, Quick facts

Form
spray
Best price
₹235 (₹4.27 per g)
MRP
₹247
Prescription
Not required (OTC)
Brand
CIPLA LIMITED
Manufacturer
CIPLA LIMITED
Variants
spray 55 gm 55GM
Delivery
Standard across India

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.