Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredGalderma India Pvt LtdHormone / Endocrine

Desowen Lotion

Desonide (0.05%w/w)

Desowen Lotion is used for desowen 0.05% Lotion is used in the treatment of skin conditions with inflammation & itching.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹276MRP ₹2915% off₹9.20 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Desonide (0.05%w/w)
Available variants: lotion lotion 30ML
Best price: ₹276 (₹9.20 per ml)
MRP: ₹291
Prescription: Required
Manufacturer: GALDERMA INDIA PVT LTD

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Desowen Lotion.

You are viewing

Desowen Lotion

lotion - 30 ml

₹276

₹9.20 per ml

  • Desoadd Lotion

    Intas Pharmaceuticals Ltd · lotion - 30 ml · Rx

    ₹156

    ₹5.20 per ml

    Save 44%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Desowen Lotion. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Desowen Lotion

Desowen Lotion contains Desonide (0.05%w/w). It belongs to the Corticosteroid / calcineurin inhibitor class of medicines.

Uses of Desowen Lotion

Desowen 0.05% Lotion is used in the treatment of skin conditions with inflammation & itching.

Key benefits

  • Rapid relief of itching and inflammation
  • Acts where it is applied

How Desowen Lotion works

Desowen 0.05% Lotion is a mild to moderate strength steroid. It works by blocking the production of certain chemical messengers (prostaglandins) that make the skin red, swollen and itchy.

How to take Desowen Lotion

This medicine is for external use only. Use this medicine in the dose and duration as advised by your doctor. Shake it well and apply to the area evenly.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Apply it as soon as you remember. If it is nearly time for the next application, skip the missed one — applying extra does not make up for it.

If you take too much

An overdose of this medicine can suppress the body's own steroid production when it is used for a long time over large areas, especially in children. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Desowen Lotion

Most side effects of Desowen are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Headache Application site reactions (burning
  • irritation
  • itching and redness) Cough Viral infection Upper respiratory tract infection

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Desowen Lotion

PregnancyDesowen 0.05% Lotion may be unsafe to use during pregnancy.<br>Animal studies have shown adverse effects on the foetus, however, there are limited human studies. The benefits from use in pregnant women may be acceptable despite the risk. Please consult your doctor.
BreastfeedingDesowen 0.05% Lotion is safe to use during lactation. Human studies have shown that either the drug does not pass into the breastmilk in significant amount or is not expected to cause toxicity to the baby.
AlcoholNo interaction found/established
DrivingNot expected to affect your ability to drive.
KidneyNo interaction found/established
LiverNo interaction found/established
Habit formingNo

Warnings and precautions

Use it only on the area and for the number of days your doctor specified. Potent steroid creams thin the skin permanently when used for too long. Never use a potent steroid cream on the face, the groin or the underarms unless your doctor has specifically told you to — the skin there is thin and absorbs much more. Do not use it on an infection. A steroid on ringworm, impetigo or herpes makes the infection worse while hiding it. Do not use leftover cream on a new rash, and never pass it to someone else. Stop and see your doctor if the area becomes more painful, weepy or crusted.

Do not take Desowen if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. Not for untreated bacterial, fungal or viral skin infections. Not for use in or around the eyes.

Interactions with other medicines

No significant interactions are expected from preparations used on the skin.

How to store Desowen Lotion

Store below 30°C, away from direct sunlight. Close the cap tightly after each use. Keep out of the reach of children.

Expert advice for Desowen Lotion

<div class="style__desktop-container___1hcBT"><div class="style__desktop-video___2GTR9"><div class="styles__video-img___1rCzR"><div class=""/><div class=""/></div></div><div><div><div><div><div class="ExpertAdviceItem__content___1Djk2"><ul><li>Desowen Lotion is used to treat the redness, swelling, itching, and discomfort of various skin conditions.</li> <li>It should be applied to the affected areas as a thin film two or three times daily, or as advised by your doctor.</li> <li>Don't use it more often or for longer than advised by your doctor.</li> <li>Don't cover the area being treated with airtight dressings such as bandages unless directed by a doctor, as this may increase the risk of side effects.</li> <li>If you think the area of skin you are treating has become infected you should stop using Desowen Lotion and consult your doctor.</li> <li>Consult your doctor if your skin condition has not improved after four weeks of treatment. Do not use it for more than 4 consecutive weeks at a time.</li> <li>Side effects such as mood changes or stomach problems can happen when you start taking Desowen Lotion . Inform your doctor if this bothers you.</li> <li>Do not stop taking Desowen Lotion suddenly without talking to your doctor first as it may cause worsening of symptoms.</li></ul></div></div></div></div></div></div>

Manufacturer and class

Manufacturer:
GALDERMA INDIA PVT LTD
Therapeutic class:
Hormone / Endocrine
Drug class:
Corticosteroid / calcineurin inhibitor

Substitutes for Desowen Lotion

Medicines with the same active ingredient (Desonide (0.05%w/w)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Desowen Lotion
Desosoft CreamKLM LABcream · 10GM₹13452% cheaper
Desoadd LotionIntas Pharmaceuticals Ltdlotion · 30ML₹15644% cheaper
Atonide GelTorrent Pharmaceuticals Ltdgel · 20GM₹15942% cheaper
Desoadd CreamIntas Pharmaceuticals Ltdcream · 15G₹17138% cheaper
Cliodes CreamTRODAN & CLAIES HEALTHCAREcream · 20GM₹17437% cheaper
Desonfin Cream24C DERMA LABScream · 20GM₹19629% cheaper
Atonide CreamTorrent Pharmaceuticals Ltdcream · 20GM₹24710% cheaper
Desowen CreamGALDERMA INDIA PVT LTDcream · 10GM₹276same price
See all substitutes and alternatives

More from Galderma India Pvt Ltd

View categories
Adaferin Gel
5% offRx

Adaferin Gel

Galderma India Pvt Ltd - Gel - 15 G

₹329₹347

Save ₹18

Prescription required

Arcolane Scalpe Solution
5% off

Arcolane Scalpe Solution

Galderma India Pvt Ltd - Solution - 60 ml

₹477₹503

Save ₹26

5% off

Benzac Ac 5% Gel

Galderma India Pvt Ltd - Gel - 30 G

₹244₹257

Save ₹13

Benzac Ac Gel Wash 100ML
5% off

Benzac Ac Gel Wash 100ML

Galderma India Pvt Ltd - Gel - 100 ml - 100 ml

₹582₹613

Save ₹31

Benzac Power Patch
5% off

Benzac Power Patch

Galderma India Pvt Ltd - Patch - 12 S

₹474₹499

Save ₹25

5% off

Biluma Adv Skin Brighten Lotion

Galderma India Pvt Ltd - Lotion - 45 G

₹1,035₹1,089

Save ₹54

Biluma Advance Face Wash
5% off

Biluma Advance Face Wash

Galderma India Pvt Ltd - 100 ml

₹844₹888

Save ₹44

Biluma Advance Night Cream
5% off

Biluma Advance Night Cream

Galderma India Pvt Ltd - Cream - 45 G

₹1,798₹1,893

Save ₹95

More in Steroid Creams

View categories
Caricom Tab
5% offRx

Caricom Tab

Comed Chemicals - Tablet - 15 S

₹387₹408

Save ₹21

Prescription required

Com-D3 Strong Cap
5% offRx

Com-D3 Strong Cap

Comed Chemicals - Capsule - 10 S

₹244₹257

Save ₹13

Prescription required

Cortimax Sus
Rx

Cortimax Sus

Zuventus Healthcare Ltd - 30 ml

₹91₹95

Save ₹4

Prescription required

9% offRx

Dexona Vial 2 ML Inj

Zydus Healthcare Pharma - Vial - 2 ml - 2 ml

₹10₹11

Save ₹1

Prescription required

Dobecure Cream
5% offRx

Dobecure Cream

Walfs Pharma - Cream - 30 G

₹128₹135

Save ₹7

Prescription required

Dronis-P 4MG Tab
5% offRx

Dronis-P 4MG Tab

Sun Pharma - Tablet - 4 mg - 24 S

₹456₹480

Save ₹24

Prescription required

5% offRx

Eglucent Mix 25 Kwikpen

Lupin Lab - 3 ml

₹1,416₹1,490

Save ₹74

Prescription required

Essendo-E2 Tab
5% offRx

Essendo-E2 Tab

Olympus - Tablet - 28 S

₹355₹374

Save ₹19

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
5% offRx

Lurasid 80MG Tab

Intas Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 80 mg - 10 S

₹256₹270

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

Vildaprime M 50/1000 Tab

Primus Pharma - Tablet - 15 S

₹135₹142

Save ₹7

Prescription required

K One Ct Lotion
5% offRxOut of stock

K One Ct Lotion

Bioswizz Pharmaceuticals Ltd - Lotion - 100 ml

₹221₹233

Save ₹12

Prescription required

5% off

Albmen Pro Kesar Badam Flv Powder

Sterling Medico - Powder - 375 G

₹1,519₹1,599

Save ₹80

Heprox Sachet
5% offOut of stock

Heprox Sachet

Spacilac Healthcare Private Li - Sachet - 15 G

₹151₹159

Save ₹8

Stimucor 2.5 Tab
5% offRx

Stimucor 2.5 Tab

Corona Remedies Pvt Ltd - Tablet - 5 S

₹150₹158

Save ₹8

Prescription required

Alkaston-B6 Syrup
5% offRxOut of stock

Alkaston-B6 Syrup

IPCA Laboratories Ltd - Syrup - 200 ml

₹240₹252

Save ₹12

Prescription required

6% offRxOut of stock

Esole Sachets

Akumentis Healthcare Ltd - Sachet - .75 G

₹17₹18

Save ₹1

Prescription required

Desowen Lotion FAQs

What is Desowen Lotion used for?
Desowen Lotion is commonly used for Desowen 0.05% Lotion is used in the treatment of skin conditions with inflammation & itching. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Desowen Lotion?
Desowen Lotion contains Desonide (0.05%w/w). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Desowen Lotion?
This medicine is for external use only. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Desowen Lotion work?
Desowen 0.05% Lotion is a mild to moderate strength steroid.
Is Desowen Lotion a prescription medicine?
Yes. Desowen Lotion is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Desowen Lotion?
The side effects reported most often with Desowen are Headache Application site reactions (burning, irritation, itching and redness) Cough Viral infection Upper respiratory tract infection. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Desowen Lotion be taken during pregnancy?
Desowen 0.05% Lotion may be unsafe to use during pregnancy.<br>Animal studies have shown adverse effects on the foetus, however, there are limited human studies. Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Desowen.
Can I drink alcohol while taking Desowen Lotion?
No interaction found/established
What if I miss a dose of Desowen Lotion?
Apply it as soon as you remember.
Is Desowen Lotion habit forming?
No. Desowen Lotion is not known to be habit forming when taken as prescribed.
Is there a cheaper substitute for Desowen Lotion?
Desosoft Cream has the same active ingredient and strength and is listed from ₹134 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Desowen Lotion cost on PingMeDoc Pharmacy?
Desowen Lotion starts at ₹276 (MRP ₹291) on PingMeDoc Pharmacy. Available in lotion lotion 30ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Desowen Lotion?
Desowen Lotion is manufactured by GALDERMA INDIA PVT LTD. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Desowen Lotion delivered?
Desowen Lotion is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Desowen Lotion, Quick facts

Salt
Desonide (0.05%w/w)
Form
lotion
Best price
₹276 (₹9.20 per ml)
MRP
₹291
Prescription
Required (Rx)
Brand
GALDERMA INDIA PVT LTD
Manufacturer
GALDERMA INDIA PVT LTD
Therapeutic class
Hormone / Endocrine
Drug class
Corticosteroid / calcineurin inhibitor
Habit forming
No
Variants
lotion lotion 30ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Desowen Lotion is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. PingMeDoc clinical monograph library — compiled from Indian package inserts, the Indian Pharmacopoeia
  2. CDSCO schedules and standard pharmacology references. Reviewed for patient readability. This is general information, not a substitute for your doctor's advice.
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Desowen Lotion.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.