Kofclear Ls 100 ml Syrup, Substitutes & Alternatives
Find medicines with the same composition as Kofclear Ls 100 ml Syrup (Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)). Compare alternatives at different price points.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Same salt, lower price
Medicines with the same active ingredient and strength as Kofclear Ls 100 ml Syrup.
You are viewing
Kofclear Ls 100 ml Syrup
100 ml
₹114
₹1.14 per ml
- Salmodil-Ls 100ML
FDC Ltd · 100 ml - 100 ml · Rx
Save 22%₹89
₹0.89 per ml
- Rexcof Ls Syrub 100ML
100 ml · Rx
Save 21%₹90
₹0.90 per ml
- Ambrodot Ls Syp
MEDI DOT IN PHARMA · syrup - 1mg + 30mg + 50mg + 5mL - 100 ml · Rx
Save 14%₹98
₹0.98 per ml
Same salt, different brand — what does that mean?
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Kofclear Ls 100 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Understanding the Composition
Kofclear Ls 100 ml Syrup contains Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml). Substitute medicines with the same active ingredient work by the same mechanism and treat the same conditions.
Price differences between brands are common and do not indicate a difference in quality or effectiveness. All medicines sold in India must meet the standards set by CDSCO (Central Drugs Standard Control Organisation).
Available Alternatives on PingMeDoc™
View categoriesKofclear Ls 100 ml Syrup: At a Glance
- Composition
- Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)
- Price
- ₹114
- Prescription
- Required (Rx)
Kofclear Ls 100 ml Syrup: Substitute FAQs
Are substitutes as effective as the original medicine?
Why are some substitutes cheaper?
Can I switch to a substitute on my own?
What is the difference between generic and branded medicines?
More from PingMeDoc
Ask a doctor
Send us a question about switching medicines, a doctor replies by email.
Browse by salt
Find all medicines with the same active ingredient.
Upload prescription
Upload Rx for prescription-required medicines.
Medical certificate online
Doctor-issued sick leave, fitness and Form 1A certificates, from ₹499.