Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Rexcof Ls Syrub 100 ml

Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)

Order Rexcof Ls Syrub 100 ml online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹90MRP ₹955% off₹0.90 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)
Available variants: 100 ML
Best price: ₹90 (₹0.90 per ml)
MRP: ₹95
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Rexcof Ls Syrub 100 ml.

You are viewing

Rexcof Ls Syrub 100 ml

100 ml

₹90

₹0.90 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Rexcof Ls Syrub 100 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Rexcof Ls Syrub 100 ml

Rexcof Ls Syrub 100 ml contains Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Rexcof Ls Syrub as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Rexcof Ls Syrub than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Rexcof Ls Syrub. Some combinations can change how Rexcof Ls Syrub works or raise the chance of side effects.

How to store Rexcof Ls Syrub 100 ml

Store Rexcof Ls Syrub below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Rexcof Ls Syrub 100 ml

Medicines with the same active ingredient (Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Rexcof Ls Syrub 100 ml
Amrox Ls 60 ml Syrup60ML₹7121% cheaper
Salmodil-Ls 100 mlFDC Ltd100ML₹891% cheaper
Ascoril Ls DropsGLENMARK PHARMACEUTICALSdrop · 15ML₹911% more
Ascoril Ls ExpectorantGLENMARK PHARMACEUTICALSsyrup · 60 Ml₹911% more
Deletus Ls Jr SyrupAbbott Healthcare Pvt Ltdsyrup · 60ML₹988% more
Ambrodot Ls SyrupMEDI DOT IN PHARMAsyrup · 100ML₹988% more
Amrox Ls 100 ml Syrup1X100ML₹10516% more
Kofclear Ls 100 ml Syrup100ML₹11426% more
Asthalin Ax SyrupCIPLA LIMITEDsyrup · 100ML₹12437% more
Ascoril LsGLENMARK PHARMACEUTICALS100ML₹13852% more
See all substitutes and alternatives

More in Cough & Expectorants

View categories
Abevia-N Tab
5% offRx

Abevia-N Tab

Mankind (Pharma) - Tablet - 100mg + 600mg - 15 S

₹271₹285

Save ₹14

Prescription required

Ablife 200 Tab
5% offRx

Ablife 200 Tab

Dell - Tablet - 200mg - 10 S

₹132₹139

Save ₹7

Prescription required

Rx

Alcon Syrup

Heal (India) Pharmaceuticals - Syrup - 5mg/5mL + 2mg/5mL - 60 ml

₹94₹98

Save ₹4

Prescription required

Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

5% offRx

Ascodex Ls Junior 60ML

60 ml

₹92₹97

Save ₹5

Prescription required

Asthakind Pro Oral Susp
10% offRx

Asthakind Pro Oral Susp

Mankind (Pharma) - Oral - 50mg/5mL + 1.25mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml

₹145₹161

Save ₹16

Prescription required

Bronchoril 100MG Cap
5% offRx

Bronchoril 100MG Cap

Bioceutics - Capsule - 100 mg - 10 S

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Cheston Cold Ds 60ML Syp

60 ml

₹83₹87

Save ₹4

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
B P Monitor Hem7156
10% off

B P Monitor Hem7156

Omron - 1 X1

₹3,474₹3,860

Save ₹386

Accusure Simple Meter
10% off

Accusure Simple Meter

Accusure - 1

₹657₹730

Save ₹73

Nel Cath 16S
13% off

Nel Cath 16S

1 S

₹46₹53

Save ₹7

Guedel Airway 4
14% off

Guedel Airway 4

Madored - 1

₹142₹166

Save ₹24

Aero Mist Adult
10% off

Aero Mist Adult

1

₹515₹572

Save ₹57

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S
7% off

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S

Funplay - 1*3*30

₹28₹30

Save ₹2

Colobag
15% off

Colobag

1 S

₹352₹414

Save ₹62

Accu Check Active 50S
10% off

Accu Check Active 50S

Accu-Chek - 50 S

₹1,031₹1,145

Save ₹114

Rexcof Ls Syrub 100 ml FAQs

What is Rexcof Ls Syrub 100 ml used for?
Rexcof Ls Syrub 100 ml is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Rexcof Ls Syrub 100 ml?
Rexcof Ls Syrub 100 ml contains Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Rexcof Ls Syrub 100 ml a prescription medicine?
Yes. Rexcof Ls Syrub 100 ml is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Rexcof Ls Syrub 100 ml?
Take the missed dose of Rexcof Ls Syrub as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Rexcof Ls Syrub 100 ml?
Amrox Ls 60 ml Syrup has the same active ingredient and strength and is listed from ₹71 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Rexcof Ls Syrub 100 ml cost on PingMeDoc Pharmacy?
Rexcof Ls Syrub 100 ml starts at ₹90 (MRP ₹95) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 100 ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Rexcof Ls Syrub 100 ml delivered?
Rexcof Ls Syrub 100 ml is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Rexcof Ls Syrub 100 ml, Quick facts

Salt
Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)
Best price
₹90 (₹0.90 per ml)
MRP
₹95
Prescription
Required (Rx)
Variants
100 ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Rexcof Ls Syrub 100 ml is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Rexcof Ls Syrub 100 ml.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.