
Abevia-N Tab
Mankind (Pharma) - Tablet - 100mg + 600mg - 15 S
Save ₹14
Prescription required
Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)
Order Kofclear Ls 100 ml Syrup online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026
Medicines with the same active ingredient and strength as Kofclear Ls 100 ml Syrup.
You are viewing
Kofclear Ls 100 ml Syrup
100 ml
₹114
₹1.14 per ml
FDC Ltd · 100 ml - 100 ml · Rx
₹89
₹0.89 per ml
100 ml · Rx
₹90
₹0.90 per ml
MEDI DOT IN PHARMA · syrup - 1mg + 30mg + 50mg + 5mL - 100 ml · Rx
₹98
₹0.98 per ml
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Kofclear Ls 100 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Kofclear Ls 100 ml Syrup contains Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml).
Take the missed dose of Kofclear Ls as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Taking more Kofclear Ls than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.
Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Kofclear Ls. Some combinations can change how Kofclear Ls works or raise the chance of side effects.
Store Kofclear Ls below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.
Medicines with the same active ingredient (Ambroxol (30mg/5ml) + Guaifenesin (50mg/5ml) + Levosalbutamol (1mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.
| Medicine | Pack | Price | vs Kofclear Ls 100 ml Syrup |
|---|---|---|---|
| Amrox Ls 60 ml Syrup | 60ML | ₹71 | 37% cheaper |
| Salmodil-Ls 100 mlFDC Ltd | 100ML | ₹89 | 22% cheaper |
| Rexcof Ls Syrub 100 ml | 100 ML | ₹90 | 21% cheaper |
| Ascoril Ls DropsGLENMARK PHARMACEUTICALS | drop · 15ML | ₹91 | 20% cheaper |
| Ascoril Ls ExpectorantGLENMARK PHARMACEUTICALS | syrup · 60 Ml | ₹91 | 20% cheaper |
| Deletus Ls Jr SyrupAbbott Healthcare Pvt Ltd | syrup · 60ML | ₹98 | 14% cheaper |
| Ambrodot Ls SyrupMEDI DOT IN PHARMA | syrup · 100ML | ₹98 | 14% cheaper |
| Amrox Ls 100 ml Syrup | 1X100ML | ₹105 | 8% cheaper |
| Asthalin Ax SyrupCIPLA LIMITED | syrup · 100ML | ₹124 | 9% more |
| Ascoril LsGLENMARK PHARMACEUTICALS | 100ML | ₹138 | 21% more |

Mankind (Pharma) - Tablet - 100mg + 600mg - 15 S
Save ₹14
Prescription required

Dell - Tablet - 200mg - 10 S
Save ₹7
Prescription required
Heal (India) Pharmaceuticals - Syrup - 5mg/5mL + 2mg/5mL - 60 ml
Save ₹4
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml
Save ₹8
Prescription required
60 ml
Save ₹5
Prescription required

Mankind (Pharma) - Oral - 50mg/5mL + 1.25mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml
Save ₹16
Prescription required

Bioceutics - Capsule - 100 mg - 10 S
Save ₹6
Prescription required
60 ml
Save ₹4
Prescription required

Omron - 1 X1
Save ₹386

Accusure - 1
Save ₹73

1 S
Save ₹7

Madored - 1
Save ₹24

1
Save ₹57

Funplay - 1*3*30
Save ₹2

1 S
Save ₹62

Accu-Chek - 50 S
Save ₹114
The information on Kofclear Ls 100 ml Syrup is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.