Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Polymol 60 ml Syrup

Paracetamol (125 mg/5 ml)

Order Polymol 60 ml Syrup online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹24MRP ₹265% off₹0.40 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Paracetamol (125 mg/5 ml)
Available variants: 60ML
Best price: ₹24 (₹0.40 per ml)
MRP: ₹26
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Polymol 60 ml Syrup.

You are viewing

Polymol 60 ml Syrup

60 ml

₹24

₹0.40 per ml

  • Babygesic 125 Susp

    MEYER ORGANICS PVT LTD · suspension - 125mg/5mL - 60 ml

    ₹23

    ₹0.38 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Polymol 60 ml Syrup. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Polymol 60 ml Syrup

Polymol 60 ml Syrup contains Paracetamol (125 mg/5 ml).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Polymol as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Polymol than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Polymol. Some combinations can change how Polymol works or raise the chance of side effects.

How to store Polymol 60 ml Syrup

Store Polymol below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Polymol 60 ml Syrup

Medicines with the same active ingredient (Paracetamol (125 mg/5 ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Polymol 60 ml Syrup
Babygesic 125 SuspensionMEYER ORGANICS PVT LTDsuspension · 60ML₹237% cheaper
Babymol 60 ml Suspension60ML₹24same price
Sumo-L 120 mg SuspensionALKEM LABsuspension · 60ML₹3752% more
See all substitutes and alternatives

More in Paracetamol

View categories
Acton Or Tab
5% offRx

Acton Or Tab

Apex Laboratories Ltd - Tablet - 300mg + 700mg - 10 S

₹63₹66

Save ₹3

Prescription required

10% offRx

Buta Proxyvon Capsule

Dr Reddys Laboratories Ltd - Capsule - 10 Capsules

₹82₹91

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Calpol + 650MG Tab

Calpol + 650MG Tab

Glaxo Smithkline Pharma - Tablet - 650 mg - 15 S

₹31₹32

Save ₹1

8% off

Calpol 120 Suspension

Glaxo Smithkline Pharmaceuticals Ltd - Suspension - 60 ml

₹37₹40

Save ₹3

5% offRx

Cipmol IV 100ML

100 ml

₹485₹510

Save ₹25

Prescription required

Crocin 240 Ds Mixed Fruit Suspension
10% off

Crocin 240 Ds Mixed Fruit Suspension

Glaxosmithkline Consumer Healthcare - Suspension - 100 ml

₹107₹119

Save ₹12

Crocin Peppermint Baby Oral Drops
10% off

Crocin Peppermint Baby Oral Drops

Glaxo Smithkline Pharmaceuticals Ltd - Drop - 15 ml

₹36₹40

Save ₹4

Dolomed T Tab
5% offRx

Dolomed T Tab

Comed Chemicals - Tablet - 37.5mg + 325mg - 10 S

₹58₹61

Save ₹3

Prescription required

Available in store

In-store

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
B P Monitor Hem7156
10% off

B P Monitor Hem7156

Omron - 1 X1

₹3,474₹3,860

Save ₹386

Accusure Simple Meter
10% off

Accusure Simple Meter

Accusure - 1

₹657₹730

Save ₹73

Nel Cath 16S
13% off

Nel Cath 16S

1 S

₹46₹53

Save ₹7

Guedel Airway 4
14% off

Guedel Airway 4

Madored - 1

₹142₹166

Save ₹24

Aero Mist Adult
10% off

Aero Mist Adult

1

₹515₹572

Save ₹57

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S
7% off

Funplay Condom Ultrathin Strawberry 3S

Funplay - 1*3*30

₹28₹30

Save ₹2

Colobag
15% off

Colobag

1 S

₹352₹414

Save ₹62

Accu Check Active 50S
10% off

Accu Check Active 50S

Accu-Chek - 50 S

₹1,031₹1,145

Save ₹114

Polymol 60 ml Syrup FAQs

What is Polymol 60 ml Syrup used for?
Polymol 60 ml Syrup is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Polymol 60 ml Syrup?
Polymol 60 ml Syrup contains Paracetamol (125 mg/5 ml). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Polymol 60 ml Syrup a prescription medicine?
Yes. Polymol 60 ml Syrup is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Polymol 60 ml Syrup?
Take the missed dose of Polymol as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Polymol 60 ml Syrup?
Babygesic 125 Suspension has the same active ingredient and strength and is listed from ₹23 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Polymol 60 ml Syrup cost on PingMeDoc Pharmacy?
Polymol 60 ml Syrup starts at ₹24 (MRP ₹26) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 60ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Polymol 60 ml Syrup delivered?
Polymol 60 ml Syrup is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Polymol 60 ml Syrup, Quick facts

Salt
Paracetamol (125 mg/5 ml)
Best price
₹24 (₹0.40 per ml)
MRP
₹26
Prescription
Required (Rx)
Variants
60ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Polymol 60 ml Syrup is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Polymol 60 ml Syrup.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.