Skip to main content
PingMeDoc
OTC · No prescriptionSamarth Life Sciences Pvt LtdGASTRO INTESTINAL

Samfibre-90 g

Lactitol (10gm) + Ispaghula (3.5gm)

Samfibre-90 g is used for treatment of Constipation.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹224MRP ₹2365% off₹2.49 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Lactitol (10gm) + Ispaghula (3.5gm)
Available variants: 90 gm 90GM
Best price: ₹224 (₹2.49 per g)
MRP: ₹236
Prescription: Not required
Manufacturer: SAMARTH LIFE SCIENCES PVT LTD

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Composition of Samfibre-90 g

Samfibre-90 g contains Lactitol (10gm) + Ispaghula (3.5gm). It belongs to the Laxative class of medicines.

Uses of Samfibre-90 g

Treatment of Constipation

Key benefits

  • In Treatment of Constipation Samfibre Powder helps to stimulate bowel movements. It increases the movement of the intestines
  • which helps empty your bowels and relieve constipation. It relieves the pain and discomfort caused by constipation and improves your quality of life. Eat more high-fiber foods
  • including fruit and vegetables
  • and drink plenty of water to prevent constipation from happening.

How Samfibre-90 g works

Samfibre Powder is a combination of lactitol monohydrate and ispaghula. Lactitol monohydrate works by increasing peristalsis (contractions) in the colon, leading to an increase in the number of bowel movements. Ispaghula husk works by absorbing water and increasing stool volume, making it softer and easier to pass out.

How to take Samfibre-90 g

Use this medicine in the dose and duration as advised by your doctor. Check the label for directions before use. Samfibre Powder should be taken with or after food.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

If you miss a dose of Samfibre Powder, take it as soon as possible. However, if it is almost time for your next dose, skip the missed dose and go back to your regular schedule. Do not double the dose.

If you take too much

An overdose of this medicine can cause severe loose motions, dehydration and salt imbalance. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Samfibre-90 g

Most side effects of Samfibre-90 g are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Most side effects do not require any medical attention and disappear as your body adjusts to the medicine. Consult your doctor if they persist or if you’re worried about them

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Samfibre-90 g

PregnancyPregnancy CONSULT YOUR DOCTOR
BreastfeedingBreast feeding SAFE IF PRESCRIBED
AlcoholAlcohol CONSULT YOUR DOCTOR
DrivingDriving CONSULT YOUR DOCTOR
KidneyKidney CONSULT YOUR DOCTOR
LiverLiver SAFE IF PRESCRIBED
Habit formingNo

Warnings and precautions

Drink plenty of water while taking any laxative, particularly the fibre-based ones — without it they can make constipation worse. Do not use stimulant laxatives daily over long periods without medical advice; the bowel becomes reliant on them. See a doctor if constipation is new and persistent in an adult over forty, or comes with blood, weight loss or severe pain.

Do not take Samfibre-90 g if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. Not for anyone with a suspected bowel obstruction, or with severe abdominal pain of unknown cause.

Interactions with other medicines

Laxatives can reduce the absorption of other medicines taken at the same time.

How to store Samfibre-90 g

Store below 30°C in the original pack, away from direct sunlight and moisture. Keep out of the reach of children.

Expert advice for Samfibre-90 g

Samfibre Powder is prescribed for short-term relief from constipation. It should preferably be taken at bedtime as it requires 6 to 8 hours to show effect. Take it at least 2 hours after taking other medicines, as it may interfere with the absorption of other medicines. Inform your doctor if you have a history of stomach disorders such as appendicitis or a blockage in your bowel. Do not take any other laxative along with Samfibre Powder without consulting your doctor. Some healthy tips to prevent constipation from happening: Eat more fiber in your diet. Recommended daily intake is 20-35g Drink 8-10 glasses of water per day Exercise regularly at least 3 times per week Do not hold in stool as that can worsen bowel issues.

Manufacturer and class

Manufacturer:
SAMARTH LIFE SCIENCES PVT LTD
Therapeutic class:
GASTRO INTESTINAL
Drug class:
Laxative

More from Samarth Life Sciences Pvt Ltd

View categories
Anobliss Cream
5% offRx

Anobliss Cream

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Cream - 30 G

₹160₹168

Save ₹8

Prescription required

Anosum Cream
5% offRx

Anosum Cream

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Cream - 20 G

₹96₹101

Save ₹5

Prescription required

C2Win 1MG
5% offRx

C2Win 1MG

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - 1 mg - 10 S

₹174₹183

Save ₹9

Prescription required

C2Win 2MG Tab
5% offRx

C2Win 2MG Tab

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Tablet - 2 mg - 10 S

₹291₹306

Save ₹15

Prescription required

Caprin 5000IU Injection
10% offRx

Caprin 5000IU Injection

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Injection - 5 ml

₹107₹119

Save ₹12

Prescription required

Distinon Tab
Rx

Distinon Tab

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Tablet - 10 S

₹128₹134

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Dutalosin Tab

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Tablet - 15 S

₹306₹322

Save ₹16

Prescription required

Endace 40MG Tab
5% offRx

Endace 40MG Tab

Samarth Life Sciences Pvt Ltd - Tablet - 40 mg - 10 S

₹333₹350

Save ₹17

Prescription required

More in Laxatives & Constipation

View categories
Aeoventa Tab
5% offRx

Aeoventa Tab

Aeon Pharma Corporation - Tablet - 14 S

₹347₹366

Save ₹19

Prescription required

Briv Syrup
5% offRx

Briv Syrup

Dr Reddys Laboratories Ltd - Syrup - 100 ml

₹424₹446

Save ₹22

Prescription required

Rx

Car-Key 3.125MG Tab

Beat Pharma - Tablet - 3.125 mg - 10 S

₹46₹48

Save ₹2

Prescription required

Carnisure 500 Tablet
Rx

Carnisure 500 Tablet

Torrent Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 Tablet

₹429₹438

Save ₹9

Prescription required

Clomic S Oint
5% offRx

Clomic S Oint

East West Pharma - Ointment - 15 G

₹103₹108

Save ₹5

Prescription required

5% offRx

Clonil 75 SR

Intas Pharmaceuticals Ltd - 15 S

₹252₹266

Save ₹14

Prescription required

Crealap 25K Cap
5% offRx

Crealap 25K Cap

Walfs Pharma - Capsule - 10 S

₹445₹469

Save ₹24

Prescription required

Duralast 30MG Tab
5% offRx

Duralast 30MG Tab

Sun Pharma 2 - Tablet - 30 mg - 4 S

₹214₹225

Save ₹11

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Preloxetin 75/20 Cap
5% offRxOut of stock

Preloxetin 75/20 Cap

V Aid Biotech - Capsule - 10 S

₹178₹187

Save ₹9

Prescription required

Xylocaine 10% Spray
5% offRx

Xylocaine 10% Spray

German Remedies - Spray - 50 ml

₹621₹654

Save ₹33

Prescription required

Amintoz Tab
5% offRxOut of stock

Amintoz Tab

Linux Laboratories - Tablet - 10 S

₹41₹43

Save ₹2

Prescription required

5% offRxOut of stock

Telekast 10MG Tab 10S

Lupin Lab - Tablet - 10 mg - 10 S

₹167₹176

Save ₹9

Prescription required

Lirafit Injection (Pen)
5% offRx

Lirafit Injection (Pen)

Glenmark Pharmaceuticals - Injection - 1 S

₹1,982₹2,086

Save ₹104

Prescription required

5% offRxOut of stock

Testoki Tab

Uni-Sankyo - Tablet - 10 S

₹284₹298

Save ₹14

Prescription required

Mypen 2
5% offOut of stock

Mypen 2

Wockhardt Ltd - 1 S

₹712₹749

Save ₹37

5% offRxOut of stock

Glisen Mf 1MG Tab

Alembic Pharma - Tablet - 1 mg - 15 S

₹204₹215

Save ₹11

Prescription required

Samfibre-90 g FAQs

What is Samfibre-90 g used for?
Samfibre-90 g is commonly used for Treatment of Constipation. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Samfibre-90 g?
Samfibre-90 g contains Lactitol (10gm) + Ispaghula (3.5gm). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Samfibre-90 g?
Use this medicine in the dose and duration as advised by your doctor. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Samfibre-90 g work?
Samfibre Powder is a combination of lactitol monohydrate and ispaghula.
Is Samfibre-90 g a prescription medicine?
No. Samfibre-90 g is available over the counter (OTC), no prescription is required. However, it is always safer to consult a doctor or pharmacist before use.
What are the common side effects of Samfibre-90 g?
The side effects reported most often with Samfibre-90 g are Most side effects do not require any medical attention and disappear as your body adjusts to the medicine. Consult your doctor if they persist or if you’re worried about them. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Samfibre-90 g be taken during pregnancy?
Pregnancy CONSULT YOUR DOCTOR Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Samfibre-90 g.
Can I drink alcohol while taking Samfibre-90 g?
Alcohol CONSULT YOUR DOCTOR
What if I miss a dose of Samfibre-90 g?
If you miss a dose of Samfibre Powder, take it as soon as possible.
Is Samfibre-90 g habit forming?
No. Samfibre-90 g is not known to be habit forming when taken as prescribed.
How much does Samfibre-90 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Samfibre-90 g starts at ₹224 (MRP ₹236) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 90 gm 90GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Samfibre-90 g?
Samfibre-90 g is manufactured by SAMARTH LIFE SCIENCES PVT LTD. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Samfibre-90 g delivered?
Samfibre-90 g is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Samfibre-90 g, Quick facts

Salt
Lactitol (10gm) + Ispaghula (3.5gm)
Best price
₹224 (₹2.49 per g)
MRP
₹236
Prescription
Not required (OTC)
Brand
Samarth Life Sciences Pvt Ltd
Manufacturer
SAMARTH LIFE SCIENCES PVT LTD
Therapeutic class
GASTRO INTESTINAL
Drug class
Laxative
Habit forming
No
Variants
90 gm 90GM
Delivery
Standard across India

References

The information on Samfibre-90 g is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. PingMeDoc clinical monograph library — compiled from Indian package inserts, the Indian Pharmacopoeia
  2. CDSCO schedules and standard pharmacology references. Reviewed for patient readability. This is general information, not a substitute for your doctor's advice.
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Samfibre-90 g.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.