Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

Cipmol IV 100 ml

Paracetamol (1000mg)

Order Cipmol IV 100 ml online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹485MRP ₹5105% off₹4.85 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Paracetamol (1000mg)
Available variants: 100 ML
Best price: ₹485 (₹4.85 per ml)
MRP: ₹510
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Cipmol IV 100 ml.

You are viewing

Cipmol IV 100 ml

100 ml

₹485

₹4.85 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Cipmol IV 100 ml. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Cipmol IV 100 ml

Cipmol IV 100 ml contains Paracetamol (1000mg).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Cipmol IV as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Cipmol IV than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Cipmol IV. Some combinations can change how Cipmol IV works or raise the chance of side effects.

How to store Cipmol IV 100 ml

Store Cipmol IV below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for Cipmol IV 100 ml

Medicines with the same active ingredient (Paracetamol (1000mg)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Cipmol IV 100 ml
Dolo -1000 mg TabletMICRO LABStablet · 10`S₹4491% cheaper
Xykaa BD TabletTROIKAA PHARMACEUTICALS`tablet · 10`S₹7185% cheaper
Puremol SP TabletVEE MEDI BIOTECH INDIAtablet · 10`S₹9680% cheaper
Pyrocel 100 ml IV1₹39020% cheaper
Paracetamol IV 100 ml [Dolomay)100ML₹4703% cheaper
Neomol Iv InfusionNeon Laboratories Ltdinfusion · 100 Ml₹5177% more
See all substitutes and alternatives

More in Paracetamol

View categories
Acton Or Tab
5% offRx

Acton Or Tab

Apex Laboratories Ltd - Tablet - 300mg + 700mg - 10 S

₹63₹66

Save ₹3

Prescription required

10% offRx

Buta Proxyvon Capsule

Dr Reddys Laboratories Ltd - Capsule - 10 Capsules

₹82₹91

Save ₹9

Prescription required

Available in store

In-store
Calpol + 650MG Tab

Calpol + 650MG Tab

Glaxo Smithkline Pharma - Tablet - 650 mg - 15 S

₹31₹32

Save ₹1

8% off

Calpol 120 Suspension

Glaxo Smithkline Pharmaceuticals Ltd - Suspension - 60 ml

₹37₹40

Save ₹3

Crocin 240 Ds Mixed Fruit Suspension
10% off

Crocin 240 Ds Mixed Fruit Suspension

Glaxosmithkline Consumer Healthcare - Suspension - 100 ml

₹107₹119

Save ₹12

Crocin Peppermint Baby Oral Drops
10% off

Crocin Peppermint Baby Oral Drops

Glaxo Smithkline Pharmaceuticals Ltd - Drop - 15 ml

₹36₹40

Save ₹4

Dolomed T Tab
5% offRx

Dolomed T Tab

Comed Chemicals - Tablet - 37.5mg + 325mg - 10 S

₹58₹61

Save ₹3

Prescription required

Available in store

In-store
Drotin Plus Tablet
10% offRx

Drotin Plus Tablet

Walter Bushnel - Tablet - 10 Tablet

₹207₹230

Save ₹23

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
12% off

Arm Sling (Xl) Vissco

1 X2

₹330₹375

Save ₹45

Vaseline Jelly 12GM

12 G

₹10
12% off

Wrist Spilint M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹348₹395

Save ₹47

12% off

Abdominal Belt L (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹638₹725

Save ₹87

10% off

Ir Thermometer Tx21I

1 X1

₹1,710₹1,899

Save ₹189

12% off

Mallet Finger Splint [Uni]

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹97₹110

Save ₹13

12% off

L S Belt M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹924₹1,050

Save ₹126

10% off

B P Handle Spl.

1

₹135₹150

Save ₹15

Cipmol IV 100 ml FAQs

What is Cipmol IV 100 ml used for?
Cipmol IV 100 ml is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in Cipmol IV 100 ml?
Cipmol IV 100 ml contains Paracetamol (1000mg). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is Cipmol IV 100 ml a prescription medicine?
Yes. Cipmol IV 100 ml is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of Cipmol IV 100 ml?
Take the missed dose of Cipmol IV as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for Cipmol IV 100 ml?
Dolo -1000 mg Tablet has the same active ingredient and strength and is listed from ₹44 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Cipmol IV 100 ml cost on PingMeDoc Pharmacy?
Cipmol IV 100 ml starts at ₹485 (MRP ₹510) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 100 ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is Cipmol IV 100 ml delivered?
Cipmol IV 100 ml is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Cipmol IV 100 ml, Quick facts

Salt
Paracetamol (1000mg)
Best price
₹485 (₹4.85 per ml)
MRP
₹510
Prescription
Required (Rx)
Variants
100 ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Cipmol IV 100 ml is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Cipmol IV 100 ml.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.