Skip to main content
PingMeDoc
OTC · No prescriptionCipla Limitedgeneral-wellness

Clocip Powder 100 g

Powder

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹125MRP ₹1315% off₹1.25 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Available variants: powder 100 gm 100GM
Best price: ₹125 (₹1.25 per g)
MRP: ₹131
Prescription: Not required
Manufacturer: CIPLA LIMITED

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

How Clocip Powder 100 g works

Clocip Dusting Powder is an antifungal medication which treats skin infections. It works by killing the fungi on the skin by destroying their cell membrane.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of Clocip as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more Clocip than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Side effects of Clocip Powder 100 g

Most side effects of Clocip are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Application site reactions (burning
  • irritation
  • itching and redness)

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Clocip Powder 100 g

PregnancyClocip Dusting Powder is probably safe to use during pregnancy.<br/>Animal studies have shown low or no adverse effect on the foetus, however, there are limited human studies. Please consult your doctor.
BreastfeedingClocip Dusting Powder is safe to use during lactation. Human studies have shown that either the drug does not pass into the breastmilk in significant amount or is not expected to cause toxicity to the baby.
AlcoholNo interaction found/established
KidneyNo interaction found/established
LiverNo interaction found/established

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting Clocip. Some combinations can change how Clocip works or raise the chance of side effects.

How to store Clocip Powder 100 g

Store Clocip below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Manufacturer and class

Manufacturer:
CIPLA LIMITED
Therapeutic class:
general-wellness

More from Cipla Limited

View categories
8X Cream
5% offRx

8X Cream

Cipla Limited - Cream - 1%W/W - 30 G

₹241₹253

Save ₹12

Prescription required

8X Kt Shampoo
5% offRx

8X Kt Shampoo

Cipla Limited - Shampoo - 60 ml

₹289₹304

Save ₹15

Prescription required

8X Shampoo
10% offRx

8X Shampoo

Cipla Limited - Cream - 120 ml

₹455₹506

Save ₹51

Prescription required

8X-Kt Shampoo
5% offRx

8X-Kt Shampoo

Cipla Limited - Shampoo - 100 ml

₹466₹490

Save ₹24

Prescription required

Ablung 100MG Cap
5% offRx

Ablung 100MG Cap

Cipla Limited - Capsule - 100 mg - 10 S

₹111₹117

Save ₹6

Prescription required

Ablung N Tab
5% offRx

Ablung N Tab

Cipla Limited - Tablet - 15 S

₹226₹238

Save ₹12

Prescription required

Ablung SR 200MG Tab
5% offRx

Ablung SR 200MG Tab

Cipla Limited - Tablet - 200 mg - 10 S

₹234₹246

Save ₹12

Prescription required

Acapella Vibratory Pep(Blue) Portex
5% off

Acapella Vibratory Pep(Blue) Portex

Cipla Limited - 1 S

₹5,225₹5,500

Save ₹275

More in Antifungal

View categories
5% offRx

Amorya Cream

Yaher Pharma - Cream - 2.5mg - 50 G

₹213₹224

Save ₹11

Prescription required

5% offRx

Amroday Cream

Biocute Life Care - Cream - 0.25%W/V - 30 G

₹276₹290

Save ₹14

Prescription required

Amrosys Cream
Rx

Amrosys Cream

Systopic Lab - Cream - 0.25%W/W - 15 G

₹151₹158

Save ₹7

Prescription required

5% offRx

Auxerg Cream

Cipla Limited - Cream - 10mg - 50 G

₹261₹275

Save ₹14

Prescription required

5% offRx

C-Pro Cream

Med Manor Organics Pvt Ltd - Cream - 1%W/W - 30 Gms

₹220₹232

Save ₹12

Prescription required

Candid Gel
10% offRx

Candid Gel

Glenmark Pharmaceuticals - Gel - 15 G

₹131₹146

Save ₹15

Prescription required

10% offRx

Candid Mouth Paint

Glenmark Pharmaceuticals - Solution - 25 ml

₹166₹185

Save ₹19

Prescription required

Candidox Lotion
5% offRx

Candidox Lotion

Glenmark Pharmaceuticals - Lotion - 1%W/W - 30 ml

₹274₹289

Save ₹15

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Preloxetin 75/20 Cap
5% offRxOut of stock

Preloxetin 75/20 Cap

V Aid Biotech - Capsule - 10 S

₹178₹187

Save ₹9

Prescription required

Xylocaine 10% Spray
5% offRx

Xylocaine 10% Spray

German Remedies - Spray - 10%W/V - 50 ml

₹621₹654

Save ₹33

Prescription required

Amintoz Tab
5% offRxOut of stock

Amintoz Tab

Linux Laboratories - Tablet - 100mg - 10 S

₹41₹43

Save ₹2

Prescription required

5% offRxOut of stock

Telekast 10MG Tab 10S

Lupin Lab - Tablet - 10 mg - 10 S

₹167₹176

Save ₹9

Prescription required

Lirafit Injection (Pen)
5% offRx

Lirafit Injection (Pen)

Glenmark Pharmaceuticals - Injection - 1 S

₹1,982₹2,086

Save ₹104

Prescription required

5% offRxOut of stock

Testoki Tab

Uni-Sankyo - Tablet - 40mg - 10 S

₹284₹298

Save ₹14

Prescription required

Mypen 2
5% offOut of stock

Mypen 2

Wockhardt Ltd - 1 S

₹712₹749

Save ₹37

5% offRxOut of stock

Glisen Mf 1MG Tab

Alembic Pharma - Tablet - 1 mg - 15 S

₹204₹215

Save ₹11

Prescription required

Clocip Powder 100 g FAQs

What is Clocip Powder 100 g used for?
Clocip Powder 100 g is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
How does Clocip Powder 100 g work?
Clocip Dusting Powder is an antifungal medication which treats skin infections.
Is Clocip Powder 100 g a prescription medicine?
No. Clocip Powder 100 g is available over the counter (OTC), no prescription is required. However, it is always safer to consult a doctor or pharmacist before use.
What are the common side effects of Clocip Powder 100 g?
The side effects reported most often with Clocip are Application site reactions (burning, irritation, itching and redness). Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Clocip Powder 100 g be taken during pregnancy?
Clocip Dusting Powder is probably safe to use during pregnancy.<br/>Animal studies have shown low or no adverse effect on the foetus, however, there are limited human studies. Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Clocip.
Can I drink alcohol while taking Clocip Powder 100 g?
No interaction found/established
What if I miss a dose of Clocip Powder 100 g?
Take the missed dose of Clocip as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
How much does Clocip Powder 100 g cost on PingMeDoc Pharmacy?
Clocip Powder 100 g starts at ₹125 (MRP ₹131) on PingMeDoc Pharmacy. Available in powder 100 gm 100GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Clocip Powder 100 g?
Clocip Powder 100 g is manufactured by CIPLA LIMITED. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Clocip Powder 100 g delivered?
Clocip Powder 100 g is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Clocip Powder 100 g, Quick facts

Form
powder
Best price
₹125 (₹1.25 per g)
MRP
₹131
Prescription
Not required (OTC)
Brand
CIPLA LIMITED
Manufacturer
CIPLA LIMITED
Therapeutic class
general-wellness
Variants
powder 100 gm 100GM
Delivery
Standard across India

References

The information on Clocip Powder 100 g is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for Clocip Powder 100 g.
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.