
Abzorb Bar
Sun Pharma 2 - 100 G
Save ₹8
Clotrimazole 1% w/w
Abzorb Dusting Powder is used for topical antifungal used for superficial fungal infections of the skin such as tinea pedis (athlete’s foot), tinea cruris (jock itch), tinea corporis (ringworm), cutaneous candidiasis, and fungal rash with itching and irritation.
Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026
Medicines with the same active ingredient and strength as Abzorb Dusting Powder.
You are viewing
Abzorb Dusting Powder
powder - 120 g
₹148
₹1.23 per g
Leeford Healthcare Ltd · powder - 100 g
₹99
₹0.99 per g
SYSTOPIC LAB · powder - 1.0%w/w - 100 g
₹101
₹1.01 per g
PIRAMAL HEALTHCARE · powder - 1%w/w - 100 g · Rx
₹116
₹1.16 per g
A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Abzorb Dusting Powder. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.
All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.
Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.
Abzorb Dusting Powder contains Clotrimazole 1% w/w. It belongs to the Imidazole antifungal class of medicines.
Clotrimazole is an imidazole antifungal that inhibits ergosterol synthesis, an essential component of the fungal cell membrane. This increases membrane permeability and leads to leakage of cell contents, stopping fungal growth and clearing infection.
For external use only. Clean and dry the affected area, then dust a thin layer of powder 2-3 times daily or as directed by the doctor. Avoid contact with eyes, mouth, and broken skin; wash hands after use. Continue for the full prescribed duration even if symptoms improve.
Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.
Apply it as soon as you remember. If it is nearly time for the next application, skip the missed one — applying extra does not make up for it.
An overdose of this medicine is unlikely from skin use; swallowing the preparation may cause stomach upset. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.
Most side effects of Abzorb Dusting are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:
Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.
| Pregnancy | Consult doctor (topical clotrimazole is generally considered low risk when used as directed) |
|---|---|
| Breastfeeding | Consult your doctor before using this while breastfeeding. |
| Alcohol | No known interaction |
| Driving | Not expected to affect your ability to drive. |
| Kidney | No dose change is usually needed in kidney disease. |
| Liver | No dose change is usually needed in liver disease. |
| Habit forming | No |
Use only on skin. Do not use on eyes, inside mouth, vagina, or on open wounds unless advised. Stop and consult a doctor if severe irritation/allergy occurs or if no improvement is seen after 2 weeks (athlete’s foot) or 1 week (jock itch/ringworm). Keep the area dry and avoid sharing towels/clothing to prevent reinfection. In Schedule H products, use under medical advice.
Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. For external use only. Not for use in the eyes.
No significant drug interactions expected with topical use; avoid using other topical medicines on the same area unless advised (may increase irritation or reduce effect).
Store below 25°C in a cool, dry place. Keep container tightly closed; protect from moisture and direct sunlight. Keep out of reach of children.
Keep the area clean and completely dry — fungus thrives in moisture and sweat. Wear loose cotton clothing, change it daily, and wash clothes and towels in hot water. Do not share towels, and treat affected family members at the same time.
Medicines with the same active ingredient (Clotrimazole 1% w/w). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.
| Medicine | Pack | Price | vs Abzorb Dusting Powder |
|---|---|---|---|
| Zole Skin OintmentSun Pharmaceutical Industries Ltd | ointment · 15 Gm | ₹63 | 57% cheaper |
| Canesten CreamPIRAMAL HEALTHCARE | cream · 30 Gm | ₹84 | 43% cheaper |
| Atarax Dusting PowderDr Reddys Laboratories Ltd | powder · 50GM | ₹93 | 37% cheaper |
| Siloderm CreamUSV Ltd | cream · 20 Gm | ₹93 | 37% cheaper |
| Leezole Dusting PowderLeeford Healthcare Ltd | powder · 100 Gm | ₹99 | 33% cheaper |
| Candid Soap 75 gGLENMARK PHARMACEUTICALS | soap · 75GM | ₹100 | 32% cheaper |
| Af C PowderSYSTOPIC LAB | powder · 100GM | ₹101 | 32% cheaper |
| Candid PowderGLENMARK PHARMACEUTICALS | powder · 60GM | ₹101 | 31% cheaper |
| Nuforce Dusting PowderMANKIND (PHARMA) | powder · 75GM | ₹112 | 24% cheaper |
| Tetmosol Dusting PowderPIRAMAL HEALTHCARE | powder · 100GM | ₹116 | 22% cheaper |
| Clotrix GelTRODAN & CLAIES HEALTHCARE | gel · 30GM | ₹124 | 16% cheaper |
| Ring Guard 20 gReckitt Benckiser (India) Pvt Ltd | 20G | ₹126 | 14% cheaper |

Sun Pharma 2 - 100 G
Save ₹8

Sun Pharma 2 - Capsule - 10 mg - 10 S
Save ₹19
Prescription required

Sun Pharma 2 - Capsule - 25 mg - 10 S
Save ₹37
Prescription required

Sun Pharma 2 - 10 S
Save ₹20
Prescription required

Sun Pharma 2 - 100 mg - 10 S
Save ₹9
Prescription required

Sun Pharma 2 - Tablet - 200 mg - 10 S
Save ₹12
Prescription required

Sun Pharma 2 - Capsule - 130 mg - 10 S
Save ₹13
Prescription required

Sun Pharma 2 - Tablet - 1000 mg - 10 S
Save ₹15
Prescription required
Yaher Pharma - Cream - 2.5mg - 50 G
Save ₹11
Prescription required

Systopic Lab - Cream - 0.25%W/W - 15 G
Save ₹7
Prescription required
Cipla Limited - Cream - 10mg - 50 G
Save ₹14
Prescription required
Med Manor Organics Pvt Ltd - Cream - 1%W/W - 30 Gms
Save ₹12
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - Gel - 15 G
Save ₹15
Prescription required
Glenmark Pharmaceuticals - Solution - 25 ml
Save ₹19
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - Lotion - 1%W/W - 30 ml
Save ₹15
Prescription required

Yaher Pharma - Cream - 1%W/W - 60 G
Save ₹14
Prescription required

V Aid Biotech - Capsule - 10 S
Save ₹9
Prescription required

German Remedies - Spray - 10%W/V - 50 ml
Save ₹33
Prescription required

Linux Laboratories - Tablet - 100mg - 10 S
Save ₹2
Prescription required
Lupin Lab - Tablet - 10 mg - 10 S
Save ₹9
Prescription required

Glenmark Pharmaceuticals - Injection - 1 S
Save ₹104
Prescription required
Uni-Sankyo - Tablet - 40mg - 10 S
Save ₹14
Prescription required

Wockhardt Ltd - 1 S
Save ₹37
Alembic Pharma - Tablet - 1 mg - 15 S
Save ₹11
Prescription required
The information on Abzorb Dusting Powder is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.