Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredGlenmark PharmaceuticalsCough and cold preparation and Anti-allergic

Ascoril D Junior

Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)

Ascoril D Junior is used for ascoril D Junior Cough Syrup is used in the treatment of dry cough.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹110₹1.83 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)
Available variants: NA 60ML
Best price: ₹110 (₹1.83 per ml)
Prescription: Required
Manufacturer: GLENMARK PHARMACEUTICALS

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Ascoril D Junior.

You are viewing

Ascoril D Junior

60 ml

₹110

₹1.83 per ml

  • Dotcough Dx Sf Syrup

    PRISTINE PEARL PHARMA · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹105

    ₹1.05 per ml

    Save 42%
  • Cofheal D Syp

    HEAL (INDIA) PHARMACEUTICALS · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹125

    ₹1.25 per ml

    Save 31%
  • Macbery Dc Syrup

    Macleods Pharmaceuticals Pvt Ltd · syrup - 5mg/5mL + 10mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml · Rx

    ₹129

    ₹1.29 per ml

    Save 29%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Ascoril D Junior. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Ascoril D Junior

Ascoril D Junior contains Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml). It belongs to the Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist class of medicines.

Uses of Ascoril D Junior

Ascoril D Junior Cough Syrup is used in the treatment of dry cough.

Key benefits

  • Eases a chesty cough
  • Helps clear congestion
  • Fast relief of sneezing
  • running nose and itching
  • Non-sedating options are available
  • Usually taken once a day

How Ascoril D Junior works

Ascoril D Junior Cough Syrup is a combination of three medicines: Phenylephrine, Chlorpheniramine Maleate and Dextromethorphan Hydrobromide, which relieves dry cough. Phenylephrine is a decongestant which narrows the small blood vessels providing relief from congestion or stuffiness in the nose. Chlorpheniramine Maleate is an antiallergic which relieves allergy symptoms like runny nose, watery eyes and sneezing. Dextromethorphan Hydrobromide is a cough suppressant that relieves cough by reducing the activity of cough center in the brain.

How to take Ascoril D Junior

Take this medicine in the dose and duration as advised by your doctor. Check the label for directions before use. Measure it with a measuring cup and take it by mouth. Shake well before use. Ascoril D Junior Cough Syrup may be taken with or without food, but it is better to take it at a fixed time.<br>Take it with food if stomach upset occurs.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take it as soon as you remember. If your next dose is almost due, skip the one you missed — never take two doses together to catch up.

If you take too much

An overdose of this medicine can cause vomiting, severe drowsiness, a racing heart and, with codeine, dangerously slow breathing. It can cause severe drowsiness, a fast heartbeat, confusion and, in children, agitation and fits. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Ascoril D Junior

Most side effects of Ascoril D Junior are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Nausea Vomiting Loss of appetite Headache

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Ascoril D Junior

PregnancyAscoril D Junior Cough Syrup may be unsafe to use during pregnancy.<br>Animal studies have shown adverse effects on the foetus, however, there are limited human studies. The benefits from use in pregnant women may be acceptable despite the risk. Please consult your doctor.
BreastfeedingAscoril D Junior Cough Syrup is probably safe to use during lactation. Limited human data suggests that the drug does not represent a significant risk to the baby.
AlcoholAscoril D Junior Cough Syrup may cause excessive drowsiness and calmness with alcohol.
DrivingMay cause drowsiness or affect your concentration. Do not drive until you know how it affects you.
KidneyAscoril D Junior Cough Syrup is probably safe to use in patients with kidney disease. Limited data available suggests that dose adjustment of Ascoril D Junior Cough Syrup may not be needed in these patients. Please consult your doctor.
LiverAscoril D Junior Cough Syrup is probably unsafe to use in patients with liver disease and should be avoided. Please consult your doctor.
Habit formingNo

Warnings and precautions

See a doctor if a cough lasts more than a week, or comes with fever, breathlessness, chest pain or blood in the sputum. Do not give cough and cold preparations to young children except on a doctor's advice. Do not combine two cough preparations — they frequently contain the same ingredients, and the doses add up. Preparations containing codeine can cause dependence and must be used only for the period your doctor specifies. Older antihistamines cause marked drowsiness — do not drive or operate machinery until you know how this affects you. Tell your doctor promptly about any change in mood, sleep, agitation or unusual thoughts while taking montelukast; this is uncommon but recognised. This relieves the symptoms of an allergy; it does not treat the cause, and it is not a treatment for an acute asthma attack. Seek emergency care for swelling of the lips, tongue or throat, or difficulty breathing.

Do not take Ascoril D Junior if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. Codeine-containing preparations are not for children, or for anyone with breathing difficulty. The sedating antihistamines are not suitable for very young children, or for people with glaucoma or an enlarged prostate, without medical advice.

Interactions with other medicines

Sedating ingredients add to the effect of alcohol and sleeping tablets. Decongestants such as phenylephrine and pseudoephedrine can raise blood pressure — tell your doctor if you are hypertensive. Alcohol, sleeping tablets and other sedating medicines add to the drowsiness. Tell your doctor about all cold and cough preparations — many already contain an antihistamine.

How to store Ascoril D Junior

Store below 30°C in the original pack, away from direct sunlight and moisture. Keep out of the reach of children.

Expert advice for Ascoril D Junior

<div class="style__desktop-container___1hcBT"><div class="style__desktop-video___2GTR9"><div class="styles__video-img___1rCzR"><div class=""/><div class=""/></div></div><div><div><div><div><div class="ExpertAdviceItem__content___1Djk2"><ul><li>Ascoril D Junior Cough Syrup helps in the treatment of dry cough.</li> <li>It is usually taken only for a short time until the symptoms clear up.</li> <li>Measure the syrup with a special dose-measuring spoon or cup, not a regular table spoon.</li> <li>Drink extra fluids to help loosen the congestion and lubricate your throat while you are taking this medication.</li> <li>Stop taking this medicine and inform your doctor if your cough persists for more than 1 week, tends to recur, or is accompanied by a fever, rash or persistent headache.</li></ul></div></div></div></div></div></div>

Manufacturer and class

Manufacturer:
GLENMARK PHARMACEUTICALS
Therapeutic class:
Cough and cold preparation and Anti-allergic
Drug class:
Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist

Substitutes for Ascoril D Junior

Medicines with the same active ingredient (Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Ascoril D Junior
Deriphyllin Coughgo Dx SyrupGERMAN REMEDIESsyrup · 10ML₹1388% cheaper
Dotcough Dx Sf SyrupPRISTINE PEARL PHARMAsyrup · 100ML₹1054% cheaper
Cofheal D SyrupHEAL (INDIA) PHARMACEUTICALSsyrup · 100ML₹12514% more
Macbery Dc SyrupMacleods Pharmaceuticals Pvt Ltdsyrup · 100ML₹12918% more
See all substitutes and alternatives

More from Glenmark Pharmaceuticals

View categories
Airtec Fb 200 Dpi Cap
5% offRx

Airtec Fb 200 Dpi Cap

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 6mcg + 200mcg - 30 S

₹175₹185

Save ₹10

Prescription required

Airtec Fb 400 Dpi
5% offRx

Airtec Fb 400 Dpi

Glenmark Pharmaceuticals - 30 S

₹212₹223

Save ₹11

Prescription required

5% offRx

Airtec Sf 250 Dpi

Glenmark Pharmaceuticals - 30 S

₹501₹528

Save ₹27

Prescription required

Airz 25F Caps
5% offRx

Airz 25F Caps

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 30 S

₹490₹516

Save ₹26

Prescription required

5% offRx

Airz 50MG Dpi Cap

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 50 mg - 30 S

₹688₹724

Save ₹36

Prescription required

Airz F Caps
5% offRx

Airz F Caps

Glenmark Pharmaceuticals - Capsule - 12.5mcg + 12mcg - 30 S

₹443₹466

Save ₹23

Prescription required

Airz F Digihaler 120 Mdi
5% offRx

Airz F Digihaler 120 Mdi

Glenmark Pharmaceuticals - 120 Mdi - 1

₹663₹698

Save ₹35

Prescription required

Airz Fb Dpi
5% offRx

Airz Fb Dpi

Glenmark Pharmaceuticals - 30 S

₹584₹615

Save ₹31

Prescription required

More in Cough & Expectorants

View categories
Abevia-N Tab
5% offRx

Abevia-N Tab

Mankind (Pharma) - Tablet - 100mg + 600mg - 15 S

₹271₹285

Save ₹14

Prescription required

Ablife 200 Tab
5% offRx

Ablife 200 Tab

Dell - Tablet - 200mg - 10 S

₹132₹139

Save ₹7

Prescription required

Rx

Alcon Syrup

Heal (India) Pharmaceuticals - Syrup - 5mg/5mL + 2mg/5mL - 60 ml

₹94₹98

Save ₹4

Prescription required

Alex Cold Syp
5% offRx

Alex Cold Syp

Glenmark Pharmaceuticals - Syrup - 325mg + 10mg + 30mg + 2mg - 60 ml

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Alex L Sus
5% offRx

Alex L Sus

Glenmark Pharmaceuticals - 100 ml

₹147₹155

Save ₹8

Prescription required

Asthakind Pro Oral Susp
10% offRx

Asthakind Pro Oral Susp

Mankind (Pharma) - Oral - 50mg/5mL + 1.25mg/5mL + 2mg/5mL - 100 ml

₹145₹161

Save ₹16

Prescription required

Bronchoril 100MG Cap
5% offRx

Bronchoril 100MG Cap

Bioceutics - Capsule - 100 mg - 10 S

₹109₹115

Save ₹6

Prescription required

Deriphyllin Retard 300 Tablet
9% offRx

Deriphyllin Retard 300 Tablet

German Remedies - Tablet - 30 Tablet

₹58₹64

Save ₹6

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Sumo Spray 50GM
5% off

Sumo Spray 50GM

Alkem Lab - Spray - 50 gm - 50 G

₹102₹107

Save ₹5

5% offRx

Zilenta Tab

Indoco Remedies Ltd - Tablet - 20mg - 10 S

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Cofsils Cough Syp
5% off

Cofsils Cough Syp

Cipla Limited - Syrup - 100 ml

₹83₹87

Save ₹4

Sumo Gel 30GM
5% offRx

Sumo Gel 30GM

Alkem Lab - Gel - 30 gm - 30 G

₹59₹62

Save ₹3

Prescription required

Glinil M Tab
Rx

Glinil M Tab

Common Products - Tablet - 500mg + 5mg - 10 S

₹31₹32

Save ₹1

Prescription required

Pregabanyl-75 Cap
Rx

Pregabanyl-75 Cap

Common Products - Capsule - 10 S

₹85₹89

Save ₹4

Prescription required

Available in store

In-store
Udiwok 150
5% offRx

Udiwok 150

Dr Reddys Laboratories Ltd - 10 S

₹165₹174

Save ₹9

Prescription required

Ibuflamar -P

Indoco Remedies Ltd - 15 S

₹22₹23

Save ₹1

Ascoril D Junior FAQs

What is Ascoril D Junior used for?
Ascoril D Junior is commonly used for Ascoril D Junior Cough Syrup is used in the treatment of dry cough. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Ascoril D Junior?
Ascoril D Junior contains Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Ascoril D Junior?
Take this medicine in the dose and duration as advised by your doctor. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Ascoril D Junior work?
Ascoril D Junior Cough Syrup is a combination of three medicines: Phenylephrine, Chlorpheniramine Maleate and Dextromethorphan Hydrobromide, which relieves dry cough.
Is Ascoril D Junior a prescription medicine?
Yes. Ascoril D Junior is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Ascoril D Junior?
The side effects reported most often with Ascoril D Junior are Nausea Vomiting Loss of appetite Headache. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Ascoril D Junior be taken during pregnancy?
Ascoril D Junior Cough Syrup may be unsafe to use during pregnancy.<br>Animal studies have shown adverse effects on the foetus, however, there are limited human studies. Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Ascoril D Junior.
Can I drink alcohol while taking Ascoril D Junior?
Ascoril D Junior Cough Syrup may cause excessive drowsiness and calmness with alcohol.
What if I miss a dose of Ascoril D Junior?
Take it as soon as you remember.
Is Ascoril D Junior habit forming?
No. Ascoril D Junior is not known to be habit forming when taken as prescribed.
Is there a cheaper substitute for Ascoril D Junior?
Deriphyllin Coughgo Dx Syrup has the same active ingredient and strength and is listed from ₹13 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Ascoril D Junior cost on PingMeDoc Pharmacy?
Ascoril D Junior starts at ₹110 on PingMeDoc Pharmacy. Available in NA 60ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Ascoril D Junior?
Ascoril D Junior is manufactured by GLENMARK PHARMACEUTICALS. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Ascoril D Junior delivered?
Ascoril D Junior is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Ascoril D Junior, Quick facts

Salt
Phenylephrine (5mg/5ml) + Dextromethorphan (10mg/5ml) + Chlorpheniramine (2mg/5ml)
Best price
₹110 (₹1.83 per ml)
Prescription
Required (Rx)
Schedule
Schedule H
Brand
GLENMARK PHARMACEUTICALS
Manufacturer
GLENMARK PHARMACEUTICALS
Therapeutic class
Cough and cold preparation and Anti-allergic
Drug class
Expectorant / mucolytic / bronchodilator and Antihistamine / leukotriene antagonist
Habit forming
No
Variants
NA 60ML
Delivery
Standard across India

References

The information on Ascoril D Junior is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. PingMeDoc clinical monograph library — compiled from Indian package inserts, the Indian Pharmacopoeia
  2. CDSCO schedules and standard pharmacology references. Reviewed for patient readability. This is general information, not a substitute for your doctor's advice.
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Ascoril D Junior.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.