Skip to main content
PingMeDoc
Prescription required

D25 [iv]

Dextrose (25% w/v)

Order D25 [iv] online from PingMeDoc Pharmacy. Upload a prescription if required.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated October 2026

₹21MRP ₹225% off₹0.21 per ml
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Dextrose (25% w/v)
Available variants: 100ML
Best price: ₹21 (₹0.21 per ml)
MRP: ₹22
Prescription: Required

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as D25 [iv].

You are viewing

D25 [iv]

100 ml

₹21

₹0.21 per ml

Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as D25 [iv]. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of D25 [iv]

D25 [iv] contains Dextrose (25% w/v).

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take the missed dose of D25 [iv] as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.

If you take too much

Taking more D25 [iv] than prescribed can be harmful. If you suspect an overdose, contact a doctor or go to the nearest emergency department at once, and carry the pack or strip with you. In India the emergency number is 112.

Interactions with other medicines

Tell your doctor or pharmacist about every medicine you take, including over-the-counter products, vitamins and herbal or ayurvedic preparations, before starting D25 [iv]. Some combinations can change how D25 [iv] works or raise the chance of side effects.

How to store D25 [iv]

Store D25 [iv] below 30°C in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Keep the pack tightly closed and out of the reach of children. Do not use it after the expiry date printed on the pack.

Substitutes for D25 [iv]

Medicines with the same active ingredient (Dextrose (25% w/v)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs D25 [iv]
Dextrose 25 InfusionNirlife Healthcareinjection · 100 Ml₹205% cheaper
See all substitutes and alternatives

More in Protein & Nutrition

View categories
Atoderm Intensive Gel-Creme
5% off

Atoderm Intensive Gel-Creme

Bioderma - Gel - 75 ml

₹941₹990

Save ₹49

Bifilac Clausi Oral Sus
10% offRx

Bifilac Clausi Oral Sus

Tablets India Limited - Oral - 10 X5 ml

₹422₹469

Save ₹47

Prescription required

Bifilac Hp
5% offRx

Bifilac Hp

Tablets India Limited - 10 S

₹217₹228

Save ₹11

Prescription required

Calbrit Plus Tab
5% off

Calbrit Plus Tab

Elbrit Life Sciences - Tablet - 1000IU + 500mg - 15 S

₹143₹150

Save ₹7

Calibrain Neo Drops
5% off

Calibrain Neo Drops

Brio Bliss Life Science - Drop - 100mg - 60 ml

₹618₹650

Save ₹32

Carnisure 500 Tablet
Rx

Carnisure 500 Tablet

Torrent Pharmaceuticals Ltd - Tablet - 10 Tablet

₹429₹438

Save ₹9

Prescription required

5% off

Cheri Syrup

Indchemie Health Specialities - Syrup - 0.5mg/15mL + 7.5mcg/15mL + 32.8mg/15mL - 200 ml

₹183₹192

Save ₹9

Extend Hair Tablet
10% off

Extend Hair Tablet

Klm Lab - Tablet - 10 Tablet

₹239₹265

Save ₹26

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
12% off

Arm Sling (Xl) Vissco

1 X2

₹330₹375

Save ₹45

Vaseline Jelly 12GM

12 G

₹10
12% off

Wrist Spilint M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹348₹395

Save ₹47

12% off

Abdominal Belt L (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹638₹725

Save ₹87

10% off

Ir Thermometer Tx21I

1 X1

₹1,710₹1,899

Save ₹189

12% off

Mallet Finger Splint [Uni]

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹97₹110

Save ₹13

12% off

L S Belt M (Tynor)

Tynor Orthotics Pvt. Ltd. - 1

₹924₹1,050

Save ₹126

10% off

B P Handle Spl.

1

₹135₹150

Save ₹15

D25 [iv] FAQs

What is D25 [iv] used for?
D25 [iv] is a medicine available on PingMeDoc Pharmacy. Consult your doctor for the specific indication that applies to you, this page is for educational purposes only.
What is the salt in D25 [iv]?
D25 [iv] contains Dextrose (25% w/v). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
Is D25 [iv] a prescription medicine?
Yes. D25 [iv] is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What if I miss a dose of D25 [iv]?
Take the missed dose of D25 [iv] as soon as you remember. If it is almost time for the next dose, skip the missed one and carry on with the usual schedule. Do not take two doses together to make up for a missed dose.
Is there a cheaper substitute for D25 [iv]?
Dextrose 25 Infusion has the same active ingredient and strength and is listed from ₹20 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does D25 [iv] cost on PingMeDoc Pharmacy?
D25 [iv] starts at ₹21 (MRP ₹22) on PingMeDoc Pharmacy. Available in 100ML. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
How is D25 [iv] delivered?
D25 [iv] is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

D25 [iv], Quick facts

Salt
Dextrose (25% w/v)
Best price
₹21 (₹0.21 per ml)
MRP
₹22
Prescription
Required (Rx)
Variants
100ML
Delivery
Standard across India

References

The information on D25 [iv] is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  2. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  3. Manufacturer's package insert / prescribing information for D25 [iv].
  4. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.