Skip to main content
PingMeDoc
Prescription requiredStadmed (p) Ltdgeneral-wellness

Anomed L

Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w)

Anomed L is used for topical treatment for anorectal conditions such as hemorrhoids (piles), anal fissures, and associated pain, itching, burning and inflammation.

Medically reviewed by Dr. Balaji Krishnan, MBBS · Updated September 2026

₹195MRP ₹2055% off₹9.75 per g
Licensed pharmacyPharmacist-verified orderDelivered across India

Key details

Salt: Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w)
Available variants: NA 20GM
Best price: ₹195 (₹9.75 per g)
MRP: ₹205
Prescription: Required
Manufacturer: STADMED (P) LTD

Ordering notes

Standard delivery across India. No same-day delivery nationally.
Chennai express delivery is possible and chargeable. Learn more
Returns & refunds: orders can be cancelled before dispatch; after dispatch, returns depend on the item category. Read the full policy

Same salt, lower price

Medicines with the same active ingredient and strength as Anomed L.

You are viewing

Anomed L

20 g

₹195

₹9.75 per g

  • Anobliss Cream

    Samarth Life Sciences Pvt Ltd · cream - 1.5%w/w + 0.3%w/w - 30 g · Rx

    ₹160

    ₹5.33 per g

    Save 45%
Compare all substitutes
Same salt, different brand — what does that mean?

A substitute contains the same active ingredient (salt), in the same strength, as Anomed L. The medicine inside is the same — the brand name, manufacturer and price are what differ.

All medicines sold in India, branded or generic, must meet the quality standards set by the national drug regulator (CDSCO). A lower price does not mean lower quality.

Please confirm with your doctor or pharmacist before switching brands — they will check that the strength and form match your prescription.

Composition of Anomed L

Anomed L contains Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w). It belongs to the Calcium channel blocker and First-aid agent class of medicines.

Uses of Anomed L

  • Topical treatment for anorectal conditions such as hemorrhoids (piles)
  • anal fissures
  • and associated pain
  • itching
  • burning and inflammation.

Key benefits

  • Relieves pain and burning in piles/fissure
  • Reduces itching and irritation
  • Helps reduce local inflammation and swelling
  • Soothes anorectal discomfort

How Anomed L works

This is a topical anorectal preparation that typically works by reducing local inflammation and swelling, providing pain relief and soothing irritation in the anal area. Exact mechanism depends on the active ingredients in the formulation.

How to take Anomed L

For external use only. Clean and dry the affected area, then apply a thin layer to the anal region as directed by a doctor, usually 1–2 times daily (often after bowel movement and at bedtime). Wash hands before and after application; avoid contact with eyes and mouth.

Take it exactly as your doctor prescribed. Do not change the dose or stop early on your own.

Missed dose and overdose

If you miss a dose

Take it as soon as you remember. If your next dose is almost due, skip the one you missed — never take two doses together to catch up.

If you take too much

An overdose of this medicine can cause a severe fall in blood pressure and a dangerously slow or irregular heartbeat. It is unlikely from external use. Do not wait for symptoms to appear — go to the nearest emergency department and take the pack or strip with you.

Side effects of Anomed L

Most side effects of Anomed L are mild and settle as the body adjusts. Reported side effects include:

  • Local burning
  • irritation
  • itching
  • redness
  • dryness
  • allergic rash

Stop the medicine and seek help immediately for a rash, swelling of the face or lips, wheezing or difficulty breathing. Tell your doctor about any side effect that persists or worries you.

Safety advice for Anomed L

PregnancyConsult doctor
BreastfeedingAnomed-L Cream is probably safe to use during breastfeeding. Limited human data suggests that the drug does not represent any significant risk to the baby.
AlcoholNo known interaction
DrivingMay cause drowsiness or affect your concentration. Do not drive until you know how it affects you.
KidneyAnomed-L Cream should be used with caution in patients with severe kidney disease. Dose adjustment of Anomed-L Cream may be needed. Please consult your doctor.
LiverAnomed-L Cream should be used with caution in patients with liver disease. Dose adjustment of Anomed-L Cream may be needed. Please consult your doctor.
Habit formingNo

Warnings and precautions

Do not use if allergic to any ingredient. Avoid prolonged use unless advised by a doctor. Consult a doctor if symptoms persist >7 days, bleeding is present, severe pain occurs, or infection is suspected. Use with caution on broken skin; stop use if severe irritation or rash develops. Keep out of reach of children.

Do not take Anomed L if

Not for anyone with a known allergy to this medicine or to any ingredient in the pack. Not for people with very low blood pressure or with severe narrowing of the aortic valve. Not for use on large burns or deep wounds without medical advice.

Interactions with other medicines

No major interactions expected with topical use; however, avoid using multiple anorectal/skin products simultaneously on the same area unless advised (may increase irritation).

How to store Anomed L

Store below 25°C in a cool, dry place away from direct light and moisture. Keep the tube tightly closed.

Expert advice for Anomed L

Raising your legs when sitting, and reducing salt, helps with ankle swelling. Do not stop suddenly without asking your doctor. Clean the wound first, then apply, and keep it covered and dry.

Manufacturer and class

Manufacturer:
STADMED (P) LTD
Therapeutic class:
general-wellness
Drug class:
Calcium channel blocker and First-aid agent

Substitutes for Anomed L

Medicines with the same active ingredient (Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w)). Ask your doctor or pharmacist before switching brands.

MedicinePackPricevs Anomed L
Anobliss CreamSamarth Life Sciences Pvt Ltdcream · 30GM₹16018% cheaper
See all substitutes and alternatives

More from Stadmed (p) Ltd

View categories
Alkasol
5% off

Alkasol

Stadmed (P) Ltd - 100 ml

₹140₹148

Save ₹8

5% off

Alkasol Syrup

Stadmed (P) Ltd - Syrup - 450 ml

₹364₹383

Save ₹19

Antispasmin Ds Tab
5% offRx

Antispasmin Ds Tab

Stadmed (P) Ltd - Tablet - 80mg - 10 S

₹96₹101

Save ₹5

Prescription required

Ihd 20MG Tab
5% offRx

Ihd 20MG Tab

Stadmed (P) Ltd - Tablet - 20 mg - 10 S

₹38₹40

Save ₹2

Prescription required

Laxicon 100MG Tab

Laxicon 100MG Tab

Stadmed (P) Ltd - Tablet - 100 mg - 10 S

₹72₹75

Save ₹3

Lukast Lc Susp
5% offRx

Lukast Lc Susp

Stadmed (P) Ltd - Suspension - 60 ml

₹121₹127

Save ₹6

Prescription required

5% offRx

Lukast Lc Tab

Stadmed (P) Ltd - Tablet - 10 S

₹142₹149

Save ₹7

Prescription required

Mecolin
5% off

Mecolin

Stadmed (P) Ltd - 200 ml

₹156₹164

Save ₹8

More in BP — Calcium Blockers

View categories
Ace Revelol 25/2.5
5% offRx

Ace Revelol 25/2.5

IPCA Laboratories Ltd - 10 S

₹213₹225

Save ₹12

Prescription required

Aztolet 40MG Tab
5% offRx

Aztolet 40MG Tab

Sun Pharma - Tablet - 40 mg - 10 S

₹332₹349

Save ₹17

Prescription required

Blocpro 1.25MG Tab
5% offRx

Blocpro 1.25MG Tab

IPCA Laboratories Ltd - Tablet - 1.25 mg - 10 S

₹57₹60

Save ₹3

Prescription required

Rx

Car-Key 3.125MG Tab

Beat Pharma - Tablet - 3.125 mg - 10 S

₹46₹48

Save ₹2

Prescription required

Cilaheart Tc 6.25 Tab
Rx

Cilaheart Tc 6.25 Tab

Mankind (Pharma) - Tablet - 40mg + 10mg + 6.25mg - 10 S

₹108₹113

Save ₹5

Prescription required

5% offRx

Cinod Beta 10/25 Tab

Ajanta Pharma - Tablet - 10mg + 25mg - 20 S

₹210₹221

Save ₹11

Prescription required

5% offRx

Clexane 60MG Inj

Emcure Pharma - Injection - 60 mg - 1

₹682₹718

Save ₹36

Prescription required

Clopilet A 150 Capsule
10% offRx

Clopilet A 150 Capsule

Sun Pharma - Capsule - 15 Capsules

₹95₹105

Save ₹10

Prescription required

Popular on PingMeDoc Pharmacy

View categories
Sumo Spray 50GM
5% off

Sumo Spray 50GM

Alkem Lab - Spray - 50 gm - 50 G

₹102₹107

Save ₹5

5% offRx

Zilenta Tab

Indoco Remedies Ltd - Tablet - 20mg - 10 S

₹102₹107

Save ₹5

Prescription required

Cofsils Cough Syp
5% off

Cofsils Cough Syp

Cipla Limited - Syrup - 100 ml

₹83₹87

Save ₹4

Sumo Gel 30GM
5% offRx

Sumo Gel 30GM

Alkem Lab - Gel - 30 gm - 30 G

₹59₹62

Save ₹3

Prescription required

Glinil M Tab
Rx

Glinil M Tab

Common Products - Tablet - 500mg + 5mg - 10 S

₹31₹32

Save ₹1

Prescription required

Pregabanyl-75 Cap
Rx

Pregabanyl-75 Cap

Common Products - Capsule - 10 S

₹85₹89

Save ₹4

Prescription required

Available in store

In-store
Udiwok 150
5% offRx

Udiwok 150

Dr Reddys Laboratories Ltd - 10 S

₹165₹174

Save ₹9

Prescription required

Ibuflamar -P

Indoco Remedies Ltd - 15 S

₹22₹23

Save ₹1

Anomed L FAQs

What is Anomed L used for?
Anomed L is commonly used for Topical treatment for anorectal conditions such as hemorrhoids (piles), anal fissures, and associated pain, itching, burning and inflammation. Always follow your doctor's advice, this information is for educational purposes and not a substitute for professional medical guidance.
What is the salt in Anomed L?
Anomed L contains Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w). If you are allergic to any of these active ingredients or excipients, do not take this medicine and speak to your doctor first.
How should I take Anomed L?
For external use only. Take it exactly as prescribed; do not change the dose or stop early without talking to your doctor.
How does Anomed L work?
This is a topical anorectal preparation that typically works by reducing local inflammation and swelling, providing pain relief and soothing irritation in the anal area.
Is Anomed L a prescription medicine?
Yes. Anomed L is a prescription-only (Rx) medicine. Upload a valid prescription from a registered medical practitioner during checkout. We cannot dispense it without a valid Rx.
What are the common side effects of Anomed L?
The side effects reported most often with Anomed L are Local burning, irritation, itching, redness, dryness. Most are mild and settle as the body adjusts; tell your doctor if any of them persist or worry you, and stop the medicine and seek help at once for a rash, swelling of the face or lips, or difficulty breathing.
Can Anomed L be taken during pregnancy?
Consult doctor Always tell your doctor if you are pregnant, planning a pregnancy or breastfeeding before starting Anomed L.
Can I drink alcohol while taking Anomed L?
No known interaction
What if I miss a dose of Anomed L?
Take it as soon as you remember.
Is Anomed L habit forming?
No. Anomed L is not known to be habit forming when taken as prescribed.
Is there a cheaper substitute for Anomed L?
Anobliss Cream has the same active ingredient and strength and is listed from ₹160 on PingMeDoc Pharmacy. Ask your doctor or pharmacist before switching brands, the salt is the same, but excipients and release profiles can differ.
How much does Anomed L cost on PingMeDoc Pharmacy?
Anomed L starts at ₹195 (MRP ₹205) on PingMeDoc Pharmacy. Available in NA 20GM. Final price is confirmed at checkout and may vary by variant and location.
Who manufactures Anomed L?
Anomed L is manufactured by STADMED (P) LTD. PingMeDoc Pharmacy sources medicines only from licensed manufacturers and distributors.
How is Anomed L delivered?
Anomed L is delivered across India via our licensed pharmacy partners. Standard delivery timelines are confirmed at checkout. Chennai customers can opt for chargeable same-city express delivery.

Anomed L, Quick facts

Salt
Nifedipine (0.3%w/w) + Lidocaine (1.5%w/w)
Best price
₹195 (₹9.75 per g)
MRP
₹205
Prescription
Required (Rx)
Schedule
Schedule H
Brand
STADMED (P) LTD
Manufacturer
STADMED (P) LTD
Therapeutic class
general-wellness
Drug class
Calcium channel blocker and First-aid agent
Habit forming
No
Variants
NA 20GM
Delivery
Standard across India

References

The information on Anomed L is compiled from the manufacturer's prescribing information and the sources below, and is reviewed by a registered medical practitioner. It does not replace advice from your own doctor.

  1. Manufacturer labeling/pack insert, established medical literature on anorectal preparations
  2. Indian pharmacy/market drug databases
  3. Central Drugs Standard Control Organisation (CDSCO), Ministry of Health & Family Welfare, Government of India, approved drug and schedule listings.
  4. National List of Essential Medicines (NLEM) 2022, Government of India.
  5. Manufacturer's package insert / prescribing information for Anomed L.
  6. World Health Organization, ATC/DDD classification and Model Formulary for the active ingredient.

Next steps

Safety disclaimer

Product information is for general awareness and does not replace professional medical advice. Always follow a clinician's guidance and upload a valid prescription when required.